dimitris b ρώτησε πριν 3 έτη

Καλησπέρα σας.
Άλλαξα εχθές πάστα στην cpu και έκανα τεστ με το speed fan και μου έβγαλε 0°C στην CPU, 24°C στην HDO και -3°C στην GPU.
Η πάστα που έβαλα είναι: Powertech super thermal paste.

7 Απαντήσεις

Γιώργος Τράντζας Staff απάντησε πριν 3 έτη

Καλησπέρα Δημήτρη

Δοκίμασε να χρησιμοποιήσεις κάποιο άλλο λογισμικό για να δεις μήπως εκεί εμφανίζονται φυσιολογικές τιμές.

dimitris b απάντησε πριν 3 έτη

Δοκίμασα αλλά πάλι τα ίδια μου δείχνει. :(

Γιώργος Τράντζας Staff απάντησε πριν 3 έτη

Σου δείχνει τις ίδιες τιμές ακόμα και στο BIOS της μητρικής;

dimitris b απάντησε πριν 3 έτη

Μου γράφει CPU 13°C και system 23°C

Γιώργος Τράντζας Staff απάντησε πριν 3 έτη

Πριν την αλλαγή πάστας οι τιμές ήταν φυσιολογικές; Η αλήθεια είναι πως δεν μπορώ να εξηγήσω πως μπορεί να προκλήθηκε το πρόβλημα. Δοκίμασε να αφαιρέσεις της CMOS μπαταρία για να γίνει reset η μητρική.

dimitris b απάντησε πριν 3 έτη

Καλημέρα σας.
Δεν ξέρω πως να το κάνω αυτό, διότι είναι είναι ένας μικρός ασημί κύλινδρος κολλημένος στην μαδερμποτ. Επίσης έτρεξα το lol σαν γκέϊμ και μου πήγε 10°C μόνο.
Δεν έχω ξανά κάνει στο παρελθόν μέτρηση, απλά επειδή άλλαξα πάστα είπα να κάνω τεστ για να δω αν όλα πάνε καλά.

Γιώργος Τράντζας Staff απάντησε πριν 3 έτη

Αν δεν είχες κάνει στο παρελθόν κάποια μέτρηση, είναι πολύ πιθανό να είχε από την αρχή κάποιο θέμα ο σχετικός αισθητήρας. Από τη στιγμή που ακόμα και το BIOS δείχνει λάθος θερμοκρασίες, δεν έχω άλλη λογική εξήγηση.