Όλες οι Ερωτήσεις στο PCstepsΚατηγορία: Windows0x0000009c Μπλε οθονη windows10 pro
Kostas Hfestos ρώτησε πριν 5 έτη

μου εμφάνισε αυτό το πρόβλημα μετά από φορματ, αυτή τη στιγμή δεν μπαίνει στα windows, δεν μπορώ να ξανακάνω φορματ ούτε να τρέξω live linux. Τι μπορώ να κάνω;

12 Απαντήσεις

Γιώργος Τράντζας Staff απάντησε πριν 5 έτη

Καλησπέρα Κώστα

Ο συγκεκριμένος κωδικός σφάλματος συνήθως δείχνει πρόβλημα με το υλικό.

Αν έχεις πολλές RAM, δοκίμασε κάθε μία μόνη της. Επίσης, βεβαιώσου ότι τα πάντα είναι κουμπωμένα σωστά.

Ο υπολογιστής είχε ανεβάσει θερμοκρασία πριν εμφανιστεί η μπλε οθόνη;

Kostas Hfestos απάντησε πριν 5 έτη

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ Γιωργο με τις ραμ το έκανα μετα το φορματ δούλεψε για 2-3 μερες  τον τερμάτισα κανονικά και μετα τίποτα κάποιο ελέγχω για την μνήμη τι κάνει χωρίς πρόβλημα.
δοκίμασα και τα xp το ίδιο

Γιώργος Τράντζας Staff απάντησε πριν 5 έτη

Κώστα με το "μετά τίποτα" εννοείς ότι το πρόβλημα συνεχίζει να εμφανίζεται ή ότι πλέον τα Windows λειτουργούν κανονικά; Αν πλέον όλα λειτουργούν κανονικά, δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας.

Kostas Hfestos απάντησε πριν 5 έτη

οχι Γιωργο δεν λειτουργεί βγαζει αυτό το σφαρμα

Kostas Hfestos απάντησε πριν 5 έτη

επίσης έκανα και ρεσετ τι μητρική αλάλαξα και δίσκο

Kostas Hfestos απάντησε πριν 5 έτη

υπαρχή περίπτωση να φταίει ο cpu η η μητρικη?
με εχει τρελάνει

Kostas Hfestos απάντησε πριν 5 έτη

υπαρχή περίπτωση να φταίει ο cpu η η μητρικη?
με εχει τρελάνει

Γιώργος Τράντζας Staff απάντησε πριν 5 έτη

Δυστυχώς, το συγκεκριμένο σφάλμα δείχνει γενικά πρόβλημα στο υλικό και όχι κάτι συγκεκριμένο. Οπότε, μόνο με δοκιμές άλλον εξαρτημάτων μπορείς να βρεις τι φταίει.

Πάντως, οι πιο πιθανές αιτίες είναι οι μνήμες και ο δίσκος. Ο επεξεργαστής και η μητρική παθαίνουν πιο δύσκολα βλάβες, χωρίς όμως να αποκλείεται.

Έλεγξες μήπως ο υπολογιστής ανεβάσεις θερμοκρασίες;

Kostas Hfestos απάντησε πριν 5 έτη

δίσκος και μνήμες οκ δοκιμασμένα κάρτα vga έχει μεγάλη θερμοκρασία δεν ξέρω αν είναι φυσιολογικό δηλαδή ακούμπησα στην ψήκτρα και κάηκα στα 15 λεπτά λειτουργίας
θα δικιμασω κόπια άλλη να δω

Γιώργος Τράντζας Staff απάντησε πριν 5 έτη

Δυστυχώς είναι αδύνατο να διαπιστώσεις αν η θερμοκρασία υπερβαίνει τα όρια με την αφή. Μόνο μέσω του BIOS ή κάποιου σχετικού προγράμματος θα δεις μια αξιόπιστη μέτρηση.

Kostas Hfestos απάντησε πριν 5 έτη

συγνώμη ξέχασα να αναφέρω οτι το σφάλμα αυτο ειναι με τα
 win xp
ta win 10  βγαζουν

Machine Check Exception στο πρώτο γύρισμα του κύκλου τον win10

Γιώργος Τράντζας Staff απάντησε πριν 5 έτη

Το συγκεκριμένο σφάλμα μας κατευθύνει στο ίδιο συμπέρασμα, ότι υπάρχει πρόβλημα στο υλικό ή ότι ο υπολογιστής λειτούργησε στο όριο του.

Το δεύτερο το αποκλείουμε, άρα σημαίνει ότι κάποιο εξάρτημα χρειάζεται αντικατάσταση. Αν έχεις δεύτερα εξαρτήματα, μπορείς να κάνεις δοκιμές. Σε αντίθετη περίπτωση, χρειάζεται τεχνικός.