Όλες οι Ερωτήσεις στο PCstepsΚατηγορία: Διάφορα1. Αγορά ψύκτρας 2. Ρύθμιση ήχου 5.1
p4n0s86 ρώτησε πριν 8 έτη

Καλησπέρα, έχω 2 ερωτήσεις διαφορετικής κατηγορίας.
α) Θέλω να πάρω αερόψυξη για Socket 1156 μέχρι €40. Ποια είναι καλύτερη σε αυτά τα χρήματα, κλασσικά η Evo 212 ή την έχει ξεπεράσει κάποια σε επιδόσεις πλέον; Είχα πάρει την Hyper TX3 Evo, αλλά η εγκατάσταση ήταν ένα μαρτύριο, με αποτέλεσμα να σπάσω το ένα από τα 4 πόδια της, γι' αυτό και θέλω οπωσδήποτε η καινούρια να έχει βίδες και όχι πλαστικά. - Κουτί: CM 690 II
β) Έχω τα Logitech X530 5.1 ηχεία. Η κάρτα ήχου της μητρικής μου (Gigabyte P55-UD3L) έχει από αριστερά προς δεξιά (κάθετη) ροζ-πράσινο-μπλε ενώ τα καλώδια των ηχείων είναι ροζ-πράσινο-μαύρο, οπότε θεωρώ πως το μάυρο πάει στο μπλε και τελειώσαμε με την σύνδεση. Μπορεί κάποιος να μου πει τις σωστές ρυθμίσεις για το Realtek High Definition Audio;
<br/><a href="http://oi67.tinypic.com/2e0mtzq.jpg" target="_blank">View Raw Image</a>
Δεξιά στο ΑΝΑΛΟΓΙΚΟ, που λέει Πίσω Πίνακας, τα έχω βάλει και τα 3 ως Έξοδος Μπροστινού Ηχείου, ενώ τις υπόλοιπες επιλογές όπως φαίνονται. Πρέπει να αλλάξω κάτι; Να πω ότι χρησιμοποιώ και το DFX Audio Enhancer που κάνει μεγάλη διαφορά στην ένταση του ήχου, αλλά κυρίως μ' ενδιαφέρουν οι σωστές ρυθμίσεις για μέγιστη απόδοση 5.1 ηχείων.

7 Απαντήσεις

Υποστήριξη PCsteps (Νίκος) απάντησε πριν 8 έτη

Με βάση τις θύρες που έχει η μητρική σου, δεν υποστηρίζει 5.1 αναλογικά. Επίσης το θεωρώ εξαιρετικά χλωμό να έχει ροζ καλώδιο στα ηχεία σου, μήπως εννοείς πορτοκαλί;; Σε κάθε περίπτωση ο τρόπος για να δουλέψουν είναι το πράσινο στο πράσινο στο πίσω μέρος και το μαύρο στο πράσινο στο μπροστινό μέρος, το πορτοκαλί δεν το χρησιμοποιείς.

Για την άλλη σου ερώτηση θα σου γίνει μια πρόταση σύντομα

p4n0s86 απάντησε πριν 8 έτη

Πορτοκαλί ναι έχεις δίκιο. Όταν λες στο μπροστινό μέρος; Στο front panel του κουτιού, στην έξοδο για τα ακουστικά; Γιατί θα πρέπει να γίνει πατέντα να είναι το ένα πίσω και το άλλο μπροστά.

Υποστήριξη PCsteps (Νίκος) απάντησε πριν 8 έτη

Ναι εκεί, δεν υπάρχει άλλος τρόπος σύμφωνα με την logitech

Άγγελος Κυρίτσης Staff απάντησε πριν 8 έτη

Η Evo 212 είναι σταθερά καλή επιλογή σε αυτή την κατηγορία τιμής. Γενικά στις ψύκτρες δεν υπάρχουν τεράστιες διαφοροποιήσεις με το χρόνο, είναι περιορισμένες οι δυνατότητες βελτίωσης.

p4n0s86 απάντησε πριν 8 έτη

Δεν την έχει το eShop όμως αυτή τη στιγμή, παρόμοια που έχει είναι η Hyper 412S και στα σχόλια λένε ότι κάνει την ίδια δουλειά με την Evo 212, αλλά είναι λίγο πιο ακριβή (που την βρήκαν κάτω από €30 την Evo 212 δεν μπορώ να καταλάβω).

Η CoolerMaster έχει κυκλοφορήσει εδώ και μήνες και την 2η έκδοση της Evo 212, δεν έχει έρθει Ελλάδα ακόμη; Να πάρω την Hyper 412S ή να περιμένω να γίνει διαθέσιμη λες Άγγελε;

Άγγελος Κυρίτσης Staff απάντησε πριν 8 έτη

Δεν βλέπω στο site της Coolermaster να έχει 2η έκδοση της 212 Evo. Έχει μια 212 Plus που το μόνο που βλέπω να διαφέρει είναι ο τρόπος με τον οποίο ο ανεμιστήρας προσαρμόζεται στην ψύκτρα, και δεν φαίνεται να είναι νεότερο μοντέλο, μόνο παραλλαγή

Το You βλέπω να έχει την Evo 212. Αν προτιμάς το e-shop, η Hyper 412S θα σε καλύψει.

p4n0s86 απάντησε πριν 8 έτη

Αναφερόμουν στην Hyper 212X, δεν είναι η "2η έκδοση" της 212 Evo; Τελικά την πήρα απ' το You, δεν ήθελα να "ρισκάρω" με την Hyper 412S, αν και νιώθω λίγο κορόιδο, γιατί στα €42 (με μεταφορικά) που την πήρα, είναι ίσως η υψηλότερη τιμή της αγοράς, αλλά αφού έχει εξαντληθεί από παντού, δε βαριέσαι, αξίζει.