This Way ρώτησε πριν 5 έτη

Καλημέρα,
Θέλω να χτίσω ένα PC build για serfing, virtual machines, μέτριο gaming, video editing (αν μπορέσω και με 4Κ ακόμα καλύτερα), photoshop, λογισμικά προγραμματισμού (Visual Studio κ.α.), λίγο serviring κλπ..
Το build που εχω σκεφτει είναι το εξης:
CPU: AMD Ryzen 7 2700 Box
MOBO: Asus Prime X470 Pro
RAM: G.Skill TridentZ RGB 16GB DDR4-3200MHz
GPU: MSI Radeon RX 570 8GB (ARMOR 8G OC)
SSD: Samsung 860 Evo 250GB (δεν θέλω M.2 για δικούς μου λόγους)
PSU: Corsair TX-M Series TX650M
Ειναι οκ; Τι θα αλλάζατε;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

5 Απαντήσεις

Γιώργος Λάνδρου Staff απάντησε πριν 5 έτη

Καλησπέρα φίλε μου, μια χαρά είναι η σύνθεση σου, απλά να γνωρίζεις ότι η gpu που διάλεξες είναι πολύ μικρή για τον επεξεργαστή που θες να βάλεις...οπότε στο gaming θα έχεις bottleneck.. Ιδανικά θα ήθελες μία τέτοια.
Εναλλακτικά δες αυτή τη σύνθεση.

This Way απάντησε πριν 5 έτη

Αντί για το Corsair PSU να πάρω μήπως αυτό;
https://www.e-shop.gr/psu-super-flower-leadex-80-plus-gold-gun-metal-grey-550w-p-PER.817409

This Way απάντησε πριν 5 έτη

Επίσης θα ήταν καλύτερα να έπαιρνα την 1060 ή την 580 για κάρτα γραφικών. Δοκίμασα σε BottleNeck calculator και είχα ποσοστό 40% και 60% αντίστοιχα για BottleNeck. Ποια να επιλέξω (θέλω κάτι οικονομικό);

This Way απάντησε πριν 5 έτη

Ενώ για την 570 είχα 100% BottleNeck..

Γιώργος Λάνδρου Staff απάντησε πριν 5 έτη

Συγνώμη για την καθυστέρηση αλλά κάπου χάθηκε η ερώτηση σου. Με μία 1060 θα ήσουν ΟΚ και με το μικρότερο τροφοδοτικό θα έκανες δουλειά.