Όλες οι Ερωτήσεις στο PCstepsΚατηγορία: Αγορά Υπολογιστή[1000€] Θέλω υπολογιστή για βαριά χρήση
Lazaros Raphael ρώτησε πριν 9 έτη

Καλησπέρα, ήρθε ο καιρός για καινούρια ερώτηση. Είχα ξανακάνει πριν λίγο καιρό, λέγοντας ότι θέλω να πάρω υπολογιστή ~700 ευρώ. Άλλαξαν τα πράγματα όμως και τώρα έχω budget 1000. Θέλω βοήθεια με τη σύνθεση όμως γιατί δεν μπορώ να καταλάβω compatibility κλπ.
Τι θέλω να έχει οπωσδήποτε:
-Επεξεργαστή τούμπανο (ασχολούμαι με video editing, computer graphics, 3d modelling κλπ)
-Γραφικά τούμπανα (θέλω να παίζω ολοκαίνουρια παιχνίδια για τουλάχιστον 3 χρόνια)
Προτιμώ intel και nvidia, κυρίως γιατί δεν είμαι φαν της amd. Αν βγουν όμως υπερβολικά εκτός προυπολογισμού τα κομμάτια, μπορώ να κάνω μία υποχώρηση.
Δε με πολυενδιαφέρει SSD. Δε χρειάζομαι να bootαρουν τα windows ή τα λοιπά προγράμματα σε ένα δευτερόλεπτο. Αλλά όχι και σε ένα λεπτό. Αν χωράει στο budget ας μπει.
Για ραμ δεν ξέρω. Είμαι στα 4 σε αυτόν που έχω τώρα και όλα αργούν και κολλάνε. Όσο πιο πολύ γίνεται υποθέτω.
Χρειάζομαι μόνο οθόνη από λοιπά κομμάτια. Ηχεία ποντίκι πληκτρολόγιο έχω. Θέλω να έχει πολλές usb αν και έχω hub για να κάνω την υποχώρηση. Θέλω να έχει CD reader. Δε χρειάζομαι λειτουργικό, έχω κλειδί των 7.
Θα μένει πολλές ώρες ανοιχτό το pc σε κανονική λειτουργία, ίσως και μέρες (downloads, rendering κλπ). Να μη μυρίσει ξαφνικά καμμένο :P
Δεν ξέρω τι άλλη πληροφορία μπορώ να δώσω. Δεν ξέρω τι αποφάσεις χρειάζεται να πάρω για τροφοδοτικό, μητρική, κουτί. Δε με νοιάζει τόσο η εμφάνιση όσο η απόδοση.

Ευχαριστώ,
Λάζαρος

4 Απαντήσεις

Άγγελος Κυρίτσης Staff απάντησε πριν 9 έτη

Καλησπέρα Ραφαήλ,

Αυτό τον υπολογιστή σου προτείνω στα 1000 ευρώ με οθόνη:

Επεξεργαστής:
INTEL CORE I5-4690 3.50GHZ LGA1150 €243,90

Κάρτα γραφικών:
ASUS GEFORCE STRIX GTX960 €262.58

Μνήμη:
Mushkin 8GB (2X4GB) 2400MHZ €78.20

Motherboard:
GIGABYTE GA-Z97P-D3 €92,14

Τροφοδοτικό:
ANTEC HIGH CURRENT GAMER HCG-520 €79.90

Σκληρός Δίσκος:
TOSHIBA DT01ACA100 1TB €53,90

DVD-R:
LITEON IHAS124-14 €14,50

Κουτί:
ZALMAN Z3 Plus BLACK €54,60

Οθόνη:
BENQ 24'' 2MS €145,50

Lazaros Raphael απάντησε πριν 9 έτη

Άγγελε σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου.
Βλέπω και στις κριτικές του eshop για τα περισσότερα κομμάτια, πολύ καλά λόγια.
Το κουτί όμως έχει προβλήματα λένε με κάποιες κάρτες, μερικές τις σπάει γιατί δεν εφαρμόζουν καλά. Επίσης γράφουν ότι έχει κακή ροή αέρα και θέλει στάνταρ έξτρα ανεμιστηράκι. Όπως σου πα θα μένει ανοιχτό πολύ οπότε θέλω να είμαι καλυμμένος.
Επίσης, Σε περίπτωση που ήθελα να βάλω λίγα ακόμα λεφτά (ΑΝ τα πάρω) τι να αναβαθμιζα? Λίγα εννοώ σε φάση 50 ευρώ.

Άγγελος Κυρίτσης Staff απάντησε πριν 9 έτη

Δες αυτό το κουτί, τότε.

Με 50 ευρώ παραπάνω μπορείς να βάλεις μια καλύτερη έκδοση της 960.

Lazaros Raphael απάντησε πριν 9 έτη

Σε ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις σου!