Apostolis Dotsikas ρώτησε πριν 5 έτη

Από μέρα σε μέρα θα αγοράσω καινούργιο pc monitor. Απαράιτητα χαρακτηριστικά 144hz, 24'' ή 27'' και να μην ξεπερνάει τα 4ms, budget 190-290 ευπώπουλα. Το ερώτημα που δε με αφήνει τα βράδια να κοιμηθώ είναι να μείνω σε 1080p ή να κάνω το επόμενο βήμα στα 1440p? Κ αυτό διότι αν και καινούργιο το pc μου φοβάμαι τα fps μη φτάσουν απειλητικά τα 60fps ή ακόμα χειρότερα τα ξεπεράσουν προς τα κάτω. Δεν θέλω να χάσω εικόνα χαμηλώνοντας τις ρυθμήσεις για να πάρω fps. Το pc : CPU Ryzen 3600, GPU 1666 ti MSI 6gb DDR6, RAM 16gb στα 3200 mhz. Στο συγκεκριμένο εύρος τιμών με τα παραπάνω χαρακτηριστικά έχω βρεί τα εξής monitor....

AOC C24G1

AOC C27G1

Samsung CJG50

Σας ευχαριστώ πολλύ παιδιά που μας βοηθάτε. Keep up!!!

3 Απαντήσεις

Γιώργος Τράντζας Staff απάντησε πριν 5 έτη

Καλησπέρα Αποστόλη
Εξαρτάται από τους τίτλους που θα επιλέξεις, αλλά γενικά η 1666 ti μπορεί να φτάσει τα 60 FPS σε 1440p με medium και κάποιες φορές high γραφικά.
Ωστόσο, ποιος ο λόγος να πάρεις ένα monitor 144hz, άμα κυμαίνεσαι πάντα γύρω στα 60 FPS; Αν θέλεις υψηλά FPS, τότε καλύτερα επέλεξε μια 1080p οθόνη.
Το μόνο που αλλάζει μεταξύ των δύο AOC είναι το μέγεθος. Η επιλογή εξαρτάται καθαρά από το τι μέγεθος βολεύει εσένα.

Apostolis Dotsikas απάντησε πριν 5 έτη

Σ'ευχαριστώ πολλύ Γιώργο...με βοήθησες αρκετά με το ''ποιος ο λόγος να πάρεις ένα monitor 144hz, άμα κυμαίνεσαι πάντα γύρω στα 60 FPS;'' αν κ η λογική μου ήταν πάρτο τώρα να υπάρχει κ για μετά μην παίρνω πάλι σε 3-4 χρόνια π θα αλλάξω πάλι κάρτα. Αλλά όπως είπες καλύτερα με αυτά π έχω τώρα 1080p και στο μέλλον βλέπουμε. Καλή εβδομάδα κ καλό μήνα.

Γιώργος Τράντζας Staff απάντησε πριν 5 έτη

Αν τη θέλεις για το μέλλον, φυσικά και μπορείς να πάρεις μια οθόνη 144Hz. Εξάλλου, μια καλή οθόνη μπορεί να κρατήσει αρκετά χρόνια.
Απλά εγώ πρέπει να τονίσω ότι με την τωρινή σου σύνθεση δεν θα την εκμεταλλευτείς στο έπακρο.