Nick Grigoriadis ρώτησε πριν 3 έτη

Παίδες να ρωτήσω. Θέλω να πάρω ένα 2k monitor το οποίο το προορίζω για 1080p gaming αλλά θέλω να είναι 2k για μελλοντικές αναβαθμίσεις κτλ και επειδή σκοπεύω να το κρατήσω αρκετά χρόνια. Επίσης δεν θέλω καθόλου pixel density γιατί σκοπεύω να είναι 27". Τώρα που θα το χρησιμοποιώ για 1080p gaming , πιστεύετε ότι θα υπάρχει πρόβλημα επειδή θα είναι σε 2k resollution ? Θα είναι καλύτερη η εικόνα σε μια 1080p οθόνη απ ότι σε μια 1440p αν τρέχει το παιχνίδι στα 1080p?

LG 27GN800-B Gaming Monitor 27" QHD 144Hz

Σκέφτομαι να αγοράσω αυτήν

2 Απαντήσεις

Γιώργος Τράντζας Staff απάντησε πριν 3 έτη

Καλησπέρα Νίκο

Από τη στιγμή που θα κάνεις rescaling σε μικρότερη ανάλυση από τη native, θα επηρεαστεί σίγουρα αρνητικά το οπτικό αποτέλεσμα.

Αν πρόκειται για κάτι προσωτινό, μπορείς να το ανεχτείς, αλλά δεν θα το πρότεινα αν μιλάμε για μεγάλο διάστημα χρήσης μέχρι την αναβάθμιση.

Η οθόνη φαίνεται τίμια για το κόστος της, ειδικά αν σε ενδιαφέρει το G-sync.

Nick Grigoriadis απάντησε πριν 3 έτη

Σε ευχαριστώ πολύ