Giannhs Aravantinos ρώτησε πριν 4 έτη

Καλησπέρα,
Θέλω να αναβαθμίσω την ram ενός laptop από τα 4 στα 8 GB. Οι προδιαγραφές της εγκατεστημένης ram είναι ένα stick 4GB ddr3 (so dimm) 1600Mhz 11 cas latency single channel 1,35 V. Το laptop έχει δύο θέσει για ram και ο κατασκευαστής (toshiba satellite l50-b-1k1) αναφέρει πως δέχεται έως και 16 GB.
Έχω βρει dual channel kit 8GB το οποίο συμφωνεί σε όλα τα χαρακτηριστικά εκτός από το latency που είναι στους 9 κύκλους, και άρα είναι ταχύτερη. Προφανώς η παλία ram θα φύγει.

Υπάρχει περίπτωση μη συμβατότητας με την μητρική και άρα να προτιμήσω να βρω 11 cas latency ή να προχωρήσω;
Ευχαριστώ

2 Απαντήσεις

Γιώργος Λάνδρου Staff απάντησε πριν 4 έτη

Καλησπέρα Γιάννη, το cas δεν θα σου δημιουργήσει πρόβλημα, οπότε μπορείς να προχωρήσεις στην αγορά..

Giannhs Aravantinos απάντησε πριν 4 έτη

Ωραία, ευχαριστώ πολύ.