Anti- Illuminati ρώτησε πριν 6 έτη

Έχω μια παλιά θήκη υπολογιστή με 2 120mm (μπροστά+πίσω). Μπορώ να βάλω έστω στο ένα απ'τα 2, μεγαλύτερο ανεμιστήρα δηλαδή 140mm για να μην ακούγεται σαν τουρμπίνα με το παραμικρό όπως κάνει τώρα; Είναι παλιό σύστημα και θέλω να μάθω αν θα δουλέψει. Στην στερέωση θα το κάνω πατέντα.

Intel xeon e5430 2,66ghz
2x2gb ddr3
psu 450W Nitrox
GT 730 2GB ddr3

4 Απαντήσεις

Γιώργος Λάνδρου Staff απάντησε πριν 6 έτη

Καλησπέρα φίλε μου, δεν βλέπω κάποιο λόγο για να μην δουλέψει ο ανεμιστήρας, το θέμα είναι στο στερέωμα..

Άγγελος Κυρίτσης Staff απάντησε πριν 6 έτη

Σαν βύσμα και σαν απαιτήσεις σε ρεύμα, οι 140mm ανεμιστήρες είναι ολόιδιοι με τους 120mm, δεν θα έχεις θέμα σε αυτόν τον τομέα. Εφόσον μπορέσεις να κάνεις πατέντα στο κουτί για να είναι σταθερός ο ανεμιστήρας, θα είσαι κομπλέ.

Anti- Illuminati απάντησε πριν 6 έτη

Καλημέρα ευχαριστώ πολύ. Αυτό ισχύει και για μεγαλύτερους ανεμιστήρες ως προς τις απαιτήσεις ρεύματος;

Άγγελος Κυρίτσης Staff απάντησε πριν 6 έτη

Ναι, δεν υπάρχει καμία διαφορά για ανεμιστήρες που έχουν σχεδιαστεί για χρήση σε κουτί, ανεξαρτήτως μεγέθους.