superpanda 07 ρώτησε πριν 3 έτη

Καλημέρα, αυτή τη στιγμή έχω ένα ps5 σε μια τηλεόραση ωστώσο θα πρέπει το υπόλοιπο καλοκαίρι να λείπω από το σπίτι και δεν μπορώ να κουβαλήσω την τηλεόραση, μπορώ όμως το Odyssey g7 monitor (1440p, hdr600, 240hz, hdmi 2.0, displayport 1.4-νομίζω) που θα παραλάβω σε λίγες μέρες.
Μιας και το ps5 δεν υποστηρίζει 1440p το monitor έχει λειτουργία να παίρνει 4k σήμα και το κάνει downscale σε 1440p, αλλα έτσι με το hdmi πάει μέχρι 60hz και το 1080p δεν είναι οτκ σε αυτό το monitor. Υπάρχει τρόπος να έχω 1440p 120hz ή αναγκαστικά θα μείνω στα 60hz? Με ανταπτορα hdmi-displayport θα γίνει δουλεία μήπως?

1 Απαντήσεις

Γιώργος Τράντζας Staff απάντησε πριν 3 έτη

Καλησπέρα φίλε μου

Δυστυχώς, δεν μπορείς να κάνεις κάτι για το συγκεκριμένο πρόβημα, από τη στιγμή που το PS5 δεν υποστηρίζει 1440p. Αναγκαστικά θα παίζεις σε 60Hz.