Nanosan ρώτησε πριν 3 έτη

Καλησπέρα,
Πρόσφατα άνοιξα για καθάρισμα και για έλεγχο το 16+ χρονών pc της θείας μου. (Έχει μέσα ram DDR400 που αν κατάλαβα καλά σημαίνει DDR1 στα 400mHz, βοήθεια). Επειδή λοιπόν είναι 16 χρονών και δεν αντέχει πολλά σκέφτομαι να του περάσω Linux είτε lubuntu είτε PuppyLinux. Σκέφτομαι επίσης να βάλω ένα ακόμα stick ram μπας και φτάσει τουλάχιστον το 1gb μπορεί και παραπάνω. Προς το παρόν έχει 512mb. Αναλυτικά το σύστημα έχει έναν AMD Athlon 64 3000+, μια ΑΤΙ Radeon 9550 AGP 256MB, 512MB DDR1 ram, μητρική Asrock 939A8XM και τροφοδοτικό Interset s.a. (τι ξόρκι είναι αυτό πάλι) 350watt. Το θέμα είναι, θα αντέξει το μηχάνημα έστω για απλή χρήση γραφείου ή θα ξοδέψω τσάμπα χρόνο και χρήματα;

1 Απαντήσεις

Γιώργος Τράντζας Staff απάντησε πριν 3 έτη

Καλησπέρα φίλε μου

Τα χαρακτηριστικά σου συστήματος είναι πολύ χαμηλά, οπότε μην περιμένεις άνετα χρήση ακόμα και με PuppyLinux.

Θα μπορέσει να λειτουργήσει για βασική χρήση, αλλά σίγορυα όχι χωρίς κολλήματα. Δεν αξίζει ιδιαίτερα να ασχοληθείς, εκτός αν το κάνεις από χόμπι.