Nikos Theodosis ρώτησε πριν 3 έτη

Χρόνια πολλά, καλές γιορτές ομάδα!!!
Ψάχνω να βρω μνήμες (16 gb) σύνολο για τη μητρική asus p5q3.
Έχω διαβάσει στο διαδίκτυο πως δεν κάνουν όλες οι DDR3, έτσι για να αποφύγω το λάθος να παραγγείλω κάτι που δε θα κάνει....θέλω τη βοήθεια σας!
4x4 DDR3 ψάχνω για το asus p5q3.
Αν βρείτε modules από το e-shop που έχω πιστωτικό ακόμα καλύτερα!!!
Ευχαριστώ πολύ ομάδα

5 Απαντήσεις

Γιώργος Τράντζας Staff απάντησε πριν 3 έτη

Καλημέρα Νίκο και καλές γιορτές

Στη σελίδα του κατασκευαστή δεν αναφέρεται κάποιος σχετικός περιορισμός. Μπορείς να μας στείλεις την πηγή σου για να το ψάξουμε καλύτερα; Ίσως οι χρήστες που το αναφέρουν έπεσαν απλά σε κάποια τυχαία ασυμβατότητα, το οποίο συμβαίνει που και που.

Nikos Theodosis απάντησε πριν 3 έτη

Καλησπέρα και πάλι....είχα πάρει από το e-shop τις g.skill f3-10600cl9s-4gb δεν δούλεψαν και γι'αυτό έχω πιστωτικό.
Αν νομίζετε πως θα δουλέψει κάποιο σετ, έστω κι αν είναι 1333 και όχι 1600 στείλτε μου παρακαλώ να προχωρήσω σε αγορά.
Ευχαριστώ πολύ

Γιώργος Τράντζας Staff απάντησε πριν 3 έτη

Οι μνήμες με συχνοτητα 1600MHz είναι συμβατές μόνο με τα πορτοκαλί slots και σε single channel.

Καλό είναι να πας στα 1333MHz για να έχεις dual channel και να μπορείς μελλοτνικά να χρησιμοποιήσεις όλα τα slots. Μπορείς να δεις αυτές.

Nikos Theodosis απάντησε πριν 3 έτη

Γεια σου ομάδα!!! Με την όλη κατάσταση, δε προχώρησα στη φόρα των μνημών που μου προτείνατε και πλέον δεν είναι διαθέσιμες.
Είδα τις https://www.e-shop.gr/ram-mushkin-997018-dimm-16gb-ddr3-1333-dual-silverline-series-p-PER.345943.
Θα είναι συμβατές με την asus p5ql-e ??
Ευχαριστώ

Γιώργος Τράντζας Staff απάντησε πριν 3 έτη

Καλησπέρα και πάλι Νίκο

Οι μνήμες που αναφέρεις φαίνεται να είναι συμβατές με τη μητρική σου, οπότε λογικά δεν θα αντιμετωπίσεις κάποιο πρόβλημα.