Jovanna Sa ρώτησε πριν 9 έτη

Υπαρχουν λαπτομ με μνημη ram 8 gb και αλλα με 16 gb..Σε ποιες περιπτωσεις ειναι αναγκαια η αγορα λαπτο με ram 16 gb?

6 Απαντήσεις

Xaris Boo απάντησε πριν 9 έτη

Jovanna Sa Καλησπέρα.
Δες λίγο αυτό τον οδηγό νομίζω θα σε καλύψει πλήρως?
http://goo.gl/fG7JRQ

Άγγελος Κυρίτσης Staff απάντησε πριν 9 έτη

Χάρη, άλλη ήταν η ερώτηση ;-)

Jovanna, για όσους τρέχουν βαριά προγράμματα που χρειάζονται πολλή RAM, όπως Photoshop, Premiere, AutoCAD, Virtual Machines κλπ, χρειάζονται laptop με 16GB RAM.

Xaris Boo απάντησε πριν 9 έτη

Άγγελε σ' αυτόν τον οδηγό έχεις και αυτό το πινακάκι:

Χρήση Μνήμη RAM
Απλή χρήση: 1-2 Word, μικρά αρχεία Excel, facebook, e-mail, καμιά πασιέντζα, καμιά ταινία Ελάχιστη: 1GB

Προτεινόμενη: 2-4GB
Εντατική χρήση: Πολλαπλά word ανοιχτά, μεγάλα αρχεία Excel, πολλαπλά παράθυρα του browser ανοιχτά, με πολλαπλά tabs το καθένα Ελάχιστη: 2GB

Προτεινόμενη: 4-8GB
Σύγχρονο Gaming Ελάχιστη: 4GB

Προτεινόμενη: 8GB
Ερασιτεχνική χρήση προγραμμάτων επεξεργασίας εικόνας / video / ήχου Ελάχιστη: 4GB

Προτεινόμενη: 8GB
Ημιεπαγγελματική ή επαγγελματική χρήση προγραμμάτων επεξεργασία εικόνας /βίντεο / ήχου Ελάχιστη: 8GB

Προτεινόμενη: 16GB

Νομίζω ότι καλύπτει και το ερώτημα της Τζοβάνας???

Άγγελος Κυρίτσης Staff απάντησε πριν 9 έτη

Τότε ήθελε παραπάνω επεξήγηση.

Ανοίγοντας ο σύνδεσμος σε ένα άρθρο με τίτλο "Μνήμη RAM: Πώς να Προσθέσουμε Μόνοι μας στον Υπολογιστή", δεν προετοιμάζει κάποιον πως θα βρει τη συγκεκριμένη πληροφορία ;-)

Jovanna Sa απάντησε πριν 9 έτη

ΠΧ τρεχω autocad με laptop 4 gb και σχετικα δεν κολλαει.. δεν αρκει ν εχεις μια καλη καρτα γραφικων??

Άγγελος Κυρίτσης Staff απάντησε πριν 9 έτη

Για το AutoCAD πιο σημαντική είναι η RAM παρά η κάρτα γραφικών. Εξαρτάται βέβαια και πόσο μεγάλα αρχεία σχεδίων φορτώνεις.