Όλες οι Ερωτήσεις στο PCsteps16 GIGA RAM KAI ΔΕΝ ΞΕΚΟΙΝΑΕΙ TO PC
Paylos Gavrihlidhs ρώτησε πριν 9 έτη

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ..ΕΒΑΛΑ 16 ΓΙΓΑ RAM PG2-6400-666-12-13 THΣ SAMSUNG ΣΤΟ MOATHERBOARD http://www.gigabyte.us/products/product-page.aspx?pid=2800#sp....ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΚΟΙΝΑΕΙ ΤΟ PC MOY...KAMIA IΔΕΑ?EYXAΡΙΣΤΩ ΣΑΣ...

32 Απαντήσεις

Υποστήριξη PCsteps (Νίκος) απάντησε πριν 9 έτη

Κάνει κάποιο ήχο όταν πατάς να ξεκινήσει;
Δοκίμασε μόνο με μια μνήμη επάνω και δες αν ξεκινάει κανονικά. Μέτα βάλε άλλη μια και δοκίμασε το ίδιο.

Paylos Gavrihlidhs απάντησε πριν 9 έτη

ΜΕ ΤΙΣ 2 ΜΝΗΜΕΣ ΤΩΝ 4 GIGA ΟΛΑ ΚΑΛΑ...ΑΝ ΒΑΛΩ ΚΑΙ ΤΙΣ ΥΠΟΛΟΙΠΕΣ 2 ,ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΞΕΚΟΙΝΑΕΙ

Paylos Gavrihlidhs απάντησε πριν 9 έτη

ΟΧΙ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΗΧΟ ΟΤΑΝ ΞΕΚΟΙΝΑ

Υποστήριξη PCsteps (Νίκος) απάντησε πριν 9 έτη

Μπορείς αυτές που δεν έχεις βάλει, να τις βάλεις στη θέση των 2 που έχεις τώρα και να ξαναδοκιμάσεις;

Paylos Gavrihlidhs απάντησε πριν 9 έτη

ΝΑΙ,ΘΑ ΔΟΚΙΜΑΣΩ....ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Paylos Gavrihlidhs απάντησε πριν 9 έτη

ΤΙΣ ΕΒΑΛΑ ΚΑΙ ΟΛΑ ΚΑΛΑ...ΜΟΛΙΣ ΒΑΛΩ ΚΑΙ ΤΗΝ 3η ΔΕΝ ΞΕΚΟΙΝΑΕΙ...ΟΥΤΕ ΟΤΑΝ ΒΑΛΩ ΚΑΙ ΤΗΝ 4η....ΑΝ ΒΑΛΩ ΟΜΩΣ ΤΙΣ ΝΕΕΣ ΔΥΟ ΤΩΝ 4G KAI ΤΙΣ ΠΑΛΙΕΣ ΜΟΥ ΔΥΟ ΤΩΝ 2GIGA...OΛΑ ΚΑΛΑ,ΚΑΙ ΒΛΕΠΕΙ ΣΥΝΟΛΙΚΑ 12 ΓΙΓΑ !!!

Υποστήριξη PCsteps (Νίκος) απάντησε πριν 9 έτη

Οι νέες που αγόρασες είναι συμβατές με τις 2 που είχες; Μήπως τρέχουν σε διαφορετικές συχνότητες; Πάνω στα ταμπελακια των μνημών θα δεις τα χαρακτηριστικά τους.Ταιριάζουν των 2 που αγόρασες με των 2 που είχες; Αν ναι, κάπου αλλού είναι το πρόβλημα

Paylos Gavrihlidhs απάντησε πριν 9 έτη

ΟΧΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΕΣ...ΝΟΜΙΖΩ ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ,ΑΛΛΑ ΤΡΕΧΟΥΝ
ΔΗΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΕ ΣΤΕΙΛΩ ΦΩΤΟ,ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΕΙΚΟΝΑ

Start your code here

Υποστήριξη PCsteps (Νίκος) απάντησε πριν 9 έτη

Μπορείς ρίχνοντας μια ματιά εδώ
Δοκίμασε κάτι τελευταίο πριν στείλεις βάλε και τα 16GB επάνω και μπες στο Bios, όταν μπεις πάτησε Ctrl+F1 και στο  Tweaker(M.I.T.)\ DRAM Configuration  και στο DCTs Mode άλλαξε την ρύθμιση σε Unganged.

Paylos Gavrihlidhs απάντησε πριν 9 έτη

ΠΡΙΝ ΔΟΚΙΜΑΣΩ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΕ ΛΕΣ...ΑΝΑΦΕΡΩ ΟΤΙ ΤΕΛΙΚΑ ΟΛΛΕΣ ΜΑΖΙ ΔΕΝ ΣΥΝΕΡΓΑΣΤΗΚΑΝ,ΚΑΙ ΜΕ ΕΚΑΝΕ REBOOT 2 ΦΟΡΕΣ....ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΟΙ ΦΩΤΟ ΜΕ ΠΑΛΙΕΣ ΚΑΙ ΝΕΕΣ ΜΑΖΙ...http://imgur.com/10D7cUc

Paylos Gavrihlidhs απάντησε πριν 9 έτη

ΚΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΑΣΧΟΛΕΙΣΑΙ ΜΕ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΟΥ...

Υποστήριξη PCsteps (Νίκος) απάντησε πριν 9 έτη

 Δεν χρειάζεται να με ευχαριστείς, δεν υπάρχει θέμα.
Η φωτογραφία δείχνει τις 4GB x 2 που αγόρασες και τις 2GB x 2 τις παλιότερες που είχες.
Αυτές για να σου δουλεύουν κανονικά είναι συμβατές μεταξύ τους.
Το πρόβλημα είναι με τις 4GB x2 που είχες και τις 4GB x2 που αγόρασες. Με αυτές λοιπόν επάνω δοκίμασε να μπεις στο Bios και να αλλάξεις την ρύθμιση που σου ανέφερα. Θα ξεκινήσει έτσι ή θα σου κάνει πάλι τα ίδια;

Paylos Gavrihlidhs απάντησε πριν 9 έτη

ΟΧΙ...ΟΧΙ...ΑΓΟΡΑΣΑ ΜΟΛΙΣ ΣΗΜΕΡΑ 4Χ4 ΓΙΓΑ....ΚΑΙ ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΟΛΛΕΣ ΜΑΖΙ..ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΒΑΛΩ 2Χ4 ΝΕΕΣ ΚΑΙ 2Χ2 ΠΑΛΙΕΣ...ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΜΟΝΟΝ ΟΤΑΝ ΒΑΛΩ ΤΙΣ 2Χ4 ΝΕΕΣ...ΣΕ ΟΤΙ ΑΦΟΡΑ ΤΟ BIOS...ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΑΠΟ ΦΟΒΟ,ΘΑ ΤΟ ΠΑΩ ΣΕ ΕΝΑΝ ΦΙΛΟ ΤΕΧΝΙΚΟ,ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ...

Υποστήριξη PCsteps (Νίκος) απάντησε πριν 9 έτη

Α, είχα καταλάβει λάθος από την αρχή. Θα έπρεπε να δουλεύουν τότε χωρίς πρόβλημα.
Μην πειράζεις το bios εφόσον δεν το γνωρίζεις, αλλά μάλλον κάπου εκεί κρύβεται η ..αλήθεια.
Αν τον φτιάξεις και έχεις χρόνο γράψε εδώ για την λύση μήπως και βοηθήσει και κάποιο άλλο μέλος της κοινότητας με τυχόν παρόμοιο πρόβλημα.

Paylos Gavrihlidhs απάντησε πριν 9 έτη

ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΩ....ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΣΕ ΚΑΙ ΠΑΛΙ

Paylos Gavrihlidhs απάντησε πριν 9 έτη

ΠΗΓΑ ΣΕ ΕΝΑΝ ΦΙΛΟ ΤΕΧΝΙΚΟ ΕΚΑΝΑ UPDATE STO BIOS....ΤΙΠΟΤΑ....ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΕΑΝ Ο ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗΣ ....http://imgur.com/sjrCjj4,3Ydebzm#1    ΔΕΝ ΜΕ ΑΦΗΝΕΙ ΤΕΛΙΚΑ....http://imgur.com/sjrCjj4,3Ydebzm#0....ΜΗΠΩΣ ΒΛΕΠΕΙΣ ΕΣΥ ΚΑΤΙ??

Υποστήριξη PCsteps (Νίκος) απάντησε πριν 9 έτη

Παύλο, στην 2η εικόνα γράφει στο Dc mode Unganged.
Μπες στο BIOS και μετά Ctrl+F1 και στο  Tweaker(M.I.T.)\ DRAM Configuration  και στοDCTs Mode άλλαξε την ρύθμιση σε Ganged  μιας και έχεις αγοράσει τις μνήμες όλες μαζί και είναι dual channel. Νομίζω θα λυθεί το πρόβλημα σου έτσι.

Paylos Gavrihlidhs απάντησε πριν 9 έτη

ΔΗΛΑΔΗ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ ΜΕ ΛΕΣ ??? ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΤΟ ΕΚΑΝΕ ΑΥΤΟ Ο ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΦΙΛΟΣ ΠΟΥ ΤΟ ΠΗΓΑ,ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΜΕ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΟΤΙ ΘΑ ΤΡΕΧΕΙ ΠΙΟ ΑΡΓΑ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ....(ΓΙΑ ΤΗΝ ΩΡΑ ΟΜΩΣ ΜΕ 2Χ4 ΓΙΓΑ ΤΡΕΧΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΠΟ ΠΡΙΝ ΜΕ ΤΑ 6 ΓΙΓΑ)
Δοκίμασε κάτι τελευταίο πριν στείλεις βάλε και τα 16GB επάνω και μπες στο Bios, όταν μπεις πάτησε Ctrl+F1 και στο  Tweaker(M.I.T.)\ DRAM Configuration  και στο DCTs Mode άλλαξε την ρύθμιση σε Unganged.

Υποστήριξη PCsteps (Νίκος) απάντησε πριν 9 έτη

Σε unganged mode θα βοηθούσε άμα έτρεχες μνήμες διαφορετικού τύπου( νόμιζα στην αρχή ότι δεν τις είχες αγοράσει όλες μαζί).
Σε ganged mode είναι για μνήμες ίδιου τύπου.
Και εδώ με μπερδεύεις λίγο, όταν τον πήγες στον τεχνικό σου, έτρεξε με 16GB RAM ή όχι;
Δεν ξέρω τι έκανε ο τεχνικός σου, τι δοκίμασε και τι ρυθμίσεις έκανε. Και αυτό που σου λέω είναι τι πιστεύω προσωπικά,μπορεί και να μην δουλέψει ούτε αυτό. Εσύ θα αποφασίσεις.

Paylos Gavrihlidhs απάντησε πριν 9 έτη

ΟΛΕΣ ΜΑΖΙ ΤΙΣ ΠΗΡΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ....
όταν τον πήγες στον τεχνικό σου, έτρεξε με 16GB RAM ή όχι;...ΟΧΙ ΔΕΝ ΕΤΡΕΞΕ ΚΑΙ ΜΕ ΤΙΣ 4...ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΜΕ ΕΙΠΕ ΕΝ ΤΕΛΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΝΗΜΕΣ ΓΙΑ ΣΕΡΒΕΡ...ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ERROR CORECTION...ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΚΑΤΑΛΑΒΙΣΤΙΚΑ ΓΙΑ ΜΕΝΑ......
ΠΑΝΤΩΣ ΠΡΙΝ ΤΟΝ ΠΑΩ ΕΒΑΛΑ ΜΑΖΙ ΜΕ 2Χ4 ΝΕΕΣ ΚΑΙ 2Χ2GIGA TIΣ ΠΑΛΙΕΣ ΜΟΥ,ΚΑΙ ΤΙΣ ΕΙΔΕ ΑΛΑ ΕΚΑΝΕ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ RESET ΚΑΙ ΖΕΣΤΑΙΝΟΝΤΑΝ ΟΙ 2 ΠΑΛΙΕΣ....

Paylos Gavrihlidhs απάντησε πριν 9 έτη

ΝΑ ΜΗΝ ΞΕΡΩ Τ'ΟΝΟΜΑ ΣΟΥ ΝΑ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΩ....ΚΡΙΜΑ

Υποστήριξη PCsteps (Νίκος) απάντησε πριν 9 έτη

Νίκο με λένε και δεν χρειάζεται να με ευχαριστήσεις, λυπάμαι που δεν βρήκαμε λύση για το πρόβλημα.

Paylos Gavrihlidhs απάντησε πριν 9 έτη

ΝΙΚΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΣΕ ΓΙΑ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΣΟΥ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΟΛΥΤΙΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΟΥ,,,,ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΒΡΗΚΑΜΕ ΛΥΣΗ,,,,ΕΜΕΙΣ ΝΑ'ΜΑΣΤΕ ΚΑΛΑ.

Paylos Gavrihlidhs απάντησε πριν 9 έτη

ΦILE NIKO ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ...AYTA EINAI TA NEOTEΡΑMOY ...1) ΕΚΑΝΑ UPDATE ΣΤΟ BIOS F9...ΤΙΠΟΤΕ 2)ΕΣΤΕΙΛΑ ΜΑΙL ΣΤΗΝ GIGABYTE http://imgur.com/TGHAzNM   ,,,TIΠΟΤΕ.3)ΤΟ ΠΗΓΑ ΤΟ PC ΣΤΟ ΠΛΑΙΣΙΟ...ΤΙΠΟΤΕ....ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΑΛΛΟ ΝΑ ΚΑΝΩ!!!!

Υποστήριξη PCsteps (Νίκος) απάντησε πριν 9 έτη

Παύλο, εφόσον τον πήγες και τον είδαν από κοντά, καταλαβαίνεις πόσο περιορισμένες επιλογές μπορώ να έχω από μακριά.
Πάντως το πρόβλημα μάλλον έχει να κάνει με κάποιες ιδιοτροπίες του επεξεργαστή σου μάλλον και θέλει συγκεκριμένες ρυθμίσεις στο BIOS. Μπορεί εκεί που τον πήγες να τον έλεγξαν ήδη  με αυτές τις ρυθμίσεις και πάλι να μην δούλεψε δεν ξέρω.
Όποτε το μόνο που μπορώ να σου προτείνω πάλι είναι το εξής:
1) Βάλε μόνο τις 2 καινούργιες RAM επάνω στο 1 και 3 slot
2)Μπες στο Bios και απλά κοιτά τις ρυθμίσεις σου. Αν δεις πουθενά unganged mode, γύρισε το σε Engaged κάνε αποθήκευση και έξοδο από το Bios
3) Άσε τον υπολογιστή σου να ξεκινήσει κανονικά. Κλείστον κανονικά από τα windows. Βάλε τις άλλες 2 καινούργιες στα slot 2 και 4. Άνοιξε τον πάλι. Άμα δεν δουλέψει δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο.

* Υπάρχει και η σπάνια περίπτωση να έπεσες σε μη συμβατές μνήμες για την μητρική παρόλο που έχουν τα σωστά χαρακτηριστικά.

Paylos Gavrihlidhs απάντησε πριν 9 έτη

ΦΙΛΕ ΝΙΚΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΣΕ ΚΑΙ ΠΑΛΙ...ΜΠΗΚΑ ΣΤΟ ΒΙΟΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ Engaged Η unganged mode....ΔΗΣΤΥΧΩΣ

Υποστήριξη PCsteps (Νίκος) απάντησε πριν 9 έτη

Το έχω πάρει κομματάκι προσωπικά το πρόβλημα σου, γιατί είναι όντως εκνευριστικό. Ρίξε μια ματιά http://imgur.com/4xI2xud
Ψάξε λίγο πως θα μπεις εκεί. Το mode φαίνεται κάπου στην μέση.

Paylos Gavrihlidhs απάντησε πριν 9 έτη

ΦΙΛΕE NIKO ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΔΩ ΑΥΤΟ ΤΟ LINK... ΣΕ ΣΤΕΛNΩ ΦΩΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΒΙΟΣ ΤΟΥ PC MOY....
http://imgur.com/5KIwNcb,G5fcUeW#0

Υποστήριξη PCsteps (Νίκος) απάντησε πριν 9 έτη

Το πρώτο είναι Παύλο (MB Intelligent Tweaker). Φτιάχνω και το link

Paylos Gavrihlidhs απάντησε πριν 9 έτη

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΦΙΛΕ ΝΙΚΟ....ΕΚΑΝΑ ΟΤΙ ΜΕ ΕΙΠΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΚΟΙΝΗΣΕ ΚΑΝ...ΜΑΥΡΗ ΟΘΟΝΗ,ΤΙΠΟΤΕ....ΕΒΓΑΛΑ ΤΙΣ 2Χ4 ΚΑΙ ΕΚΙΝΗΣΕ ΚΑΙ ΠΑΛΙ....ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΟΤΙ ΕΚΑΝΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙΣ....
ΣΗΜΕΙΩΣΗ ΟΙ 2 ΜΝΗΜΕΣ ΠΟΥ ΕΒΓΑΛΑ,ΕΚΑΙΓΑΝ.....

Υποστήριξη PCsteps (Νίκος) απάντησε πριν 9 έτη

Λυπάμαι Παύλο που δεν δούλεψε τελικά.
Δεν μπορώ καν να μαντέψω γιατί έκαιγαν οι μνήμες.Πρόβλημα με το voltage, κάτι άλλο; Και από την στιγμή που τις δοκίμασες και τις 4, έστω και σε 2αδες, κάτι δεν θα πάει καλά με την μητρική μάλλον.
Να'σαι καλά.

Paylos Gavrihlidhs απάντησε πριν 9 έτη

EYΧΑΡΙΣΤΩ ΣΕ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΓΙΑ ΟΤΙ ΕΚΑΝΕΣ