Spyros Tzanakis ρώτησε πριν 3 έτη

Έκανα αναβάθμιση και τοποθέτησα 2ο SSD και επί πλέον μνήμη. Ο πρώτος ήταν μικρός και σχεδόν γεμάτος. Τώρα ανοίγοντας τον υπολογιστή, με πάει απ' ευθείας στον νέο SSD. Δε με ρωτάει ποιον θέλω να χρησιμοποιήσω. Ο νέος όμως δεν αναγνωρίζει καμία εγκατάσταση προγραμμάτων που έχω κάνει όλα αυτά τα χρόνια στον παλιό. Και κυρίως τα Office 2016. Κατά συνέπεια δεν μπορώ να δουλέψω σε word που είναι η δουλειά μου. Τα άλλα προγράμματα τα εγκατέστησα από την αρχή. Τα Office όμως θέλουν κλειδί και δεν το θυμάμαι. Δεν ξέρω αν πρέπει να ζητήσω από τη Microsoft να μου λύσει το πρόβλημα, μιας και έχω αγοράσει τα Office διά μέσου του pcsteps από συνεργαζόμενη εταιρία. Είναι σκόπιμο να μην έχω τον πρώτο SSD μόνο σαν "εξωτερικό" δίσκο, αλλά να γίνει ρύθμιση και να δουλεύω και με αυτόν; Και πώς γίνεται; Θα έχω προβλήματα έχοντας 2 δίσκους και να δουλεύω κατ' επιλογή;
Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας.

1 Απαντήσεις

Γιώργος Τράντζας Staff απάντησε πριν 3 έτη

Καλησπέρα Σπύρο

Για να μπορέσεις να χρησιμοποιήσεις ξανά την άδεια τον Office, πρέπει να είχες συνδέσεις την άδεια με τον Microsoft λογαριασμό σου.

Αν το είχες κάνει αυτό, τώρα αρκεί να κάνεις εγκατάσταση τα Office και να κάνεις log in με το account σου. Η ενεργοποίηση θα γίνει αυτόματα. Οδηγίες μπορείς να βρεις εδώ.

Αν δεν το είχες κάνει και δεν έχεις κάνει format τον δίσκο, σύνδεσε τον ξανά και κάνε τη διαδικασία. Αν πρόλαβες να τον κάνεις format, τότε έχασες την άδεια.

Όσο αφορά τα τελευταία σου ερωτήματα, δεν κατάλαβα τι ακριβώς εννοείς. Μπορείς να μου εξηγήσεις λίγο πιο αναλυτικά;