Doums 2000 ρώτησε πριν 5 έτη

Θέλω να πάρω PC για 3d γραφικά, editing κτλ η μητρική υποστηρίζει μόνο dual channel θα έχω διάφορα στο bandwidth  αν πάρω ένα σετ 2x8 τώρα και αργοτερα αλλο ενα σετ 2x8 ή αν πάρω με την μια ένα σετ 2x16

3 Απαντήσεις

Γιώργος Τράντζας Staff απάντησε πριν 5 έτη

Καλησπέρα
Αν έχεις την οικονομική δυνατότητα, προτίμησε ένα κιτ 2*16GB, ώστε να εκμεταλλευτείς τις επιπλέον απόδοση που προσφέρει το dual channel.

Doums 2000 απάντησε πριν 5 έτη

Δηλαδή άμα βάλω 4 dimm δεν θα δουλεύει το dual channel;

Γιώργος Τράντζας Staff απάντησε πριν 5 έτη

Αν όλες οι μνήμες έρχονταν σε ένα kit, θα μπορούσε να δουλέψει. Επειδή όμως οι μνήμες είναι διαφορετικές, υπάρχει πιθανότητα να μην λειτουργήσει. Καλύτερα να πας στη σίγουρη λύση.