Όλες οι Ερωτήσεις στο PCsteps2 απορίες για το pc για gaming των 700 ευρώ του Δεκεμβρίου.
Theo Dorris ρώτησε πριν 10 έτη

Καλημέρα Άγγελε.. Αγόρασα το pc για gaming των 700 ευρώ του Δεκεμβρίου και έχω 2 απορίες.. 1ον η motherboard (http://www.e-shop.gr/gigabyte-ga-z97p-d3-retail-p-PER.526976) λέει ότι υποστηρίζει κανάλι 5.1 για τα ηχεία αλλά πίσω δεν βρίσκω τις υποδοχές για να τα συνδέσω. 2ον τελείως πληρoφοριακά θέλω να ρωτήσω αν το τροφοδοτικό των 550W είναι επαρκές..

4 Απαντήσεις

Άγγελος Κυρίτσης Staff απάντησε πριν 10 έτη

Καλησπέρα φίλε μου,

Όπως αναφέρει η Gigabyte, θα πρέπει να αγοράσεις ένα ξεχωριστό Panel για υποστήριξη έως 7.1 κανάλια, το οποίο συνδέεται εσωτερικά.

Ομοίως για ψηφιακή έξοδο S/PDIF χρειάζεται ξεχωριστή κάρτα, που συνδέεται εσωτερικά στη μητρική.

Η κάρτα γραφικών έχει minimum απαιτήσεις 500 watt, οπότε το τροφοδοτικό των 550 watt είναι οριακά αρκετό. Πιστεύω με μέχρι δύο σκληρούς δίσκους (μηχανικό και αν αργότερα βάλεις SSD) πως δεν θα έχεις πρόβλημα, ειδικά από τη στιγμή που πρόκειται για επώνυμο τροφοδοτικό, και όχι no name.

Theo Dorris απάντησε πριν 10 έτη

Είναι κάποιο από αυτά?
Υποδοχές Επέκτασης: 1 x PCI Express x16 slot, λειτουργεί σε x16 (PCIEX16). 1 x PCI Express x16 slot, λειτουργεί σε x4 (PCIEX4). 2 x PCI Express x1 slots. 2 x PCI slots.
Και αν το πάρω θα καταφέρω να το βάλω μόνος μου η θα χρειαστεί να το πάω σε τεχνικό?

Άγγελος Κυρίτσης Staff απάντησε πριν 10 έτη

Μια λύση είναι να πάρεις ένα τέτοιο στο οποίο θα πρέπει να συνδέσεις τα δύο pin που βρίσκονται δίπλα δίπλα σε αυτή την σύνδεση της μητρικής:

Μην σε ανησυχεί που το καλώδιο έχει τέσσερα pins και η μητρική έχει δύο, μόνο το spdifout και η γείωση σου χρειάζονται.

Έτσι θα έχεις ψηφιακή έξοδο SPDIF_OUT, αν και υποψιάζομαι θα λειτουργεί μόνο το coaxial, και όχι το Optical.

Δεν πιστεύω πως χρειάζεται να πας σε τεχνικό, είναι απλό.

Theo Dorris απάντησε πριν 10 έτη

Αααα τέλεια. Σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια!!