Παναγιώτης Κυτάγιας ρώτησε πριν 6 έτη

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΦΙΚΤΟ ΝΑ ΣΥΝΔΕΣΩ 2 ΓΡΑΜΜΕΣ ADSL ΜΑΖΙ ΑΛΛΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΣΠΙΤΙΑ ΤΑ MODEM.ΔΗΛΑΔΗ ΕΧΩ ΤΟ ΕΝΑ MODEM (HOL) ΚΑΙ ΕΧΩ ΣΥΝΔΕΣΕΙ ΚΕΡΑΙΑ MIKROTIK RB411 ΣΤΟ Α ΣΠΙΤΙ ΚΑΙ ΣΤΟ Β ΣΠΙΤΙ ΠΟΥ ΕΧΩ ΣΥΝΔΕΣΕΙ ΤΟ ΜΙΚΡΟΤΙΚ RB433 ΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΙΝΤΕΡΝΕΤ.ΣΤΟ Β ΣΠΙΤΙ ΕΒΑΛΑ ΚΑΙ ΕΚΕΙ ADSL ΓΡΑΜΜΗ HOL.ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΠΑΡΩ ΠΧ ΤΟ TP LINK TL-R470T ΠΟΥ ΕΧΕΙ 2 ΘΥΡΕΣ WAN ΚΑΙ ΣΥΝΔΕΣΩ ΣΤΟ Β ΣΠΙΤΙ ΤΗΝ ΜΙΑ ΘΥΡΑ WAN ΣΤΟ MODEM ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΘΥΡΑ WAN ΤΟ ΚΑΛΩΔΙΟ ΤΙΣ ΚΕΡΑΙΑΣ ΘΑ ΔΟΥΛΕΨΕΙ ?

3 Απαντήσεις

Άγγελος Κυρίτσης Staff απάντησε πριν 6 έτη

Καλησπέρα Παναγιώτη,
To Load Balancing που υποστηρίζει το TL-R470T δεν θα σου δώσει μια σύνδεση που να έχει την αθροιστική ταχύτητα των δύο συνδέσεων, αν αυτό είναι που θέλεις.
Για να έχεις τις δύο συνδέσεις ταυτόχρονα με την αθροιστική τους ταχύτητα χρειάζεται ADSL Bonding, που είναι κάτι που πρέπει να υποστηρίζει ο πάροχος, και χρειάζεται ειδικό εξοπλισμό και από τη μεριά του παρόχου, και από τη δική σου μεριά. Αμφιβάλλουμε αν οποιοσδήποτε πάροχος στην Ελλάδα παρέχει αυτή τη δυνατότητα, την έχουμε ακούσει μόνο σε παρόχους του εξωτερικού, και κοστίζει αρκετά ακριβά.
Το Load Balancing βοηθάει στο να μην "μπουκώσει" όλη η σύνδεση, αν κατεβάζεις ή ανεβάζεις κάποιο μεγάλο αρχείο. Ουσιαστικά απασχολεί τη μία από τις δύο συνδέσεις, στη δική της μέγιστη ταχύτητα, και η άλλη σύνδεση είναι ελεύθερη για browsing, ή για ταυτόχρονο κατέβασμα/ανέβασμα ενός δεύτερου μεγάλου αρχείου.
Αν αυτό είναι που σε ενδιαφέρει, είναι πιθανό να λειτουργήσει η σύνδεση που αναφέρεις.

Konstantinos Bedoulis απάντησε πριν 4 έτη

Καλησπέρα.! Θέλω να κάνω και εγώ μια ερώτηση.!

Επειδή ασχολουμε με live stream και δεν μπορώ να έχω το upload που θέλω για καλές αναλύσεις. Σε περίπτωση που βάλω δεύτερη γραμμή και τις ενώσω με switch. Θα έχω διπλάσια στην ουσία ταχύτητα download. Με το upload τι γι εται όμως μετά που για να φύγει το σήμα πρέπει να χωριστεί?

Deleted User απάντησε πριν 4 έτη

Κώστα ,κάνε δική σου ερώτηση. Δε χρειάζεται να λαμβάνουν άλλοι χρήστες ειδοποιήσεις που δε τους αφορούν.