Dimitris Constantinou ρώτησε πριν 7 έτη

Εαν αντί για τη μέθοδο ¨dual boot¨ χρησιμοποιήσουμε δυο δίσκους με διαφορετικό λειτουργικό στον καθένα, κάνοντας επιλογή στην τροφοδοσία τους με έναν εξωτερικό διακόπτη δυο θέσεων, είναι καλή σαν ιδέα ή θα μπορούσε να προκύψει κάποιο πρόβλημα;

8 Απαντήσεις

Dimitris απάντησε πριν 7 έτη

Καλησπερα. Μακριά απο τετοιου είδους πατέντες γιατί θα κάνεις ζημιά στους σκληρούς. Η επιλογη με ποιον θα κάνει boot ορίζεται απο το bios κατά την διάρκεια της εκκίνησης πατώντας το ανάλογo πλήκτρο πχ F11.

Γιώργος Λάνδρου Staff απάντησε πριν 7 έτη

Καλησπέρα Δημήτρη, γιατί να κάνεις κάτι τέτοιο?

Dimitris Constantinou απάντησε πριν 7 έτη

Καλημέρα Γιώργο. Ένας λόγος είναι η εφεδρεία για κάθε ενδεχόμενο, και β' σε περίπτωση που εργάζεται στον ίδιο υπολογιστή κάποιος απρόσεκτος ή παίζουν μικρά παιδιά, ώστε να υπάρχει μια διασφάλιση.

Dimitris απάντησε πριν 7 έτη

Καλημέρα. Δημήτρη στην δεύτερη περίπτωση μπορείς να δημιουργήσεις έναν απλό λογαριασμό user να δόσεις τα ανάλογα δικαιώματα και με αυτόν να συνδέονται τα παιδιά. Πχ να μην μπορούν να κάνουν εγκατάσταση προγράμματα.
Σχετικά με το πρώτο οπως σου απάντησα γίνετε απλά με το boot menou.

Γιώργος Λάνδρου Staff απάντησε πριν 7 έτη

@Dimitris Constantinou πάντως δεν υπάρχει  καμία λογική σε αυτό που λες..

Dimitris Constantinou απάντησε πριν 7 έτη

Δεν είναι δική μου λογική αλλά παλιό σύστημα που εφάρμοζαν κυρίως  δημόσιες υπηρεσίες. Αν πχ κατέρεε το λειτουργικό ή ξέμενε απο δίσκο, το γύριζαν στον εφεδρικό.

Άγγελος Κυρίτσης Staff απάντησε πριν 7 έτη

Εμ, έτσι πες το, δημόσιο και έλλειψη λογικής πάνε πακέτο. Και γνωρίζω από προσωπική εμπειρία πως αν στο δημόσιο τους καεί ένας δίσκος (ή 15), δεν ιδρώνει καθόλου το αυτί τους να παραγγείλουν έναν άλλο, τα κορόιδα οι Έλληνες φορολογούμενοι πληρώνουν.
Σίγουρα δεν είναι ωφέλιμο με κανένα τρόπο να διακόπτεις και να ενεργοποιείς την τροφοδοσία σε ένα δίσκο κατ' εξακολούθηση. Δεν υπάρχει καν στην αγορά ένα switch αυτού του είδους για molex, ειλικρινά δεν γνωρίζω πως το είχαν υλοποιήσει. Το πιο κοντινό που βλέπω είναι μια επέκταση με διακόπτη, και αυτή μόνο από το Ebay.
Για να ξεχωρίσεις την πρόσβαση σε χρήστες, οι απλοί λογαριασμοί χρηστών που ανέφερε και ο Δημήτρης είναι σαφώς η καλύτερη λύση, πιθανώς σε συνδυασμό με γονικό έλεγχο για τα παιδιά.

Dimitris Constantinou απάντησε πριν 7 έτη

Καλώς τον Άγγελο! Έχω δει σε παμπάλαιο μηχάνημα διακόπτη με κλειδί στη φάτσα του κουτιού για αυτή τη δουλειά, επίσης ένας φίλος μου είπε ο,τι υπήρχαν έτοιμες μονάδες με βηματικό ρελέ που έκαναν τη μετάβαση. Σήμερα βέβαια μπορεί να ακούγεται αρχαίος ο τρόπος, αλλά έδωσα σημασία στη λογική του.
Ευχαριστώ παιδιά για το χρόνο σας, και έτσι για την ιστορία βρήκα μια σχετική φωτο.