Thanasothanos Thanasothanos ρώτησε πριν 5 έτη

Καλησπέρα, πρόσφατα πήρα και δεύτερο εκτυπωτή HP και παρατηρώ πως δημιουργείται πρόβλημα στην εκτύπωση. Έβαλα στατικές ip και στους δύο εκτυπωτές αλλά το πρόβλημα συνεχίζει. Κάποιες φορές ο υπολογιστής χάνει και την σύνδεση του στο δίκτυο. Τι μπορώ να κάνω; Ευχαριστώ

9 Απαντήσεις

Γιώργος Τράντζας Staff απάντησε πριν 5 έτη

Καλησπέρα
Το ίδιο πρόβλημα παρουσιάζεται ακόμα και αν ο συγκεκριμένος εκτυπωτής είναι μόνος του στο δίκτυο;

Thanasothanos Thanasothanos απάντησε πριν 5 έτη

Δεν το δοκίμασα αυτό και λόγω ώρας το αφήνω για αυριο. Αν δεν εμφανίζεται τι μπορώ να κάνω; ευχαριστώ

Thanasothanos Thanasothanos απάντησε πριν 5 έτη

Έκλεισα τον παλιό εκτυπωτή και ο καινούργιος πάλι έχει θέμα όταν του δίνω εκτύπωση με πολλές σελίδες. Τι μπορεί να φταίει; (το ρουτερ είναι ακριβώς δίπλα στον εκτυπωτή, παίζει ρόλο αυτό;)

Γιώργος Τράντζας Staff απάντησε πριν 5 έτη

Για αρχή δοκίμασε να εγκαταστήσεις από την αρχή τους drivers του εκτυπωτή.

Thanasothanos Thanasothanos απάντησε πριν 5 έτη

Έκανα εγκατάσταση από την αρχή με τον σωστό τρόπο τους οδηγούς. Μόνος του εκτυπώνει κανονικά. Αν όμως δώσω ταυτόχρονα εκτύπωση στον άλλο εκτυπωτή τότε δημιουργείται πρόβλημα. Ο λόγος που αγόρασα τον 2ο εκτυπωτή είναι για να εκτυπώνω ταυτόχρονα. Τι μπορώ να κάνω; ευχαριστώ

Γιώργος Τράντζας Staff απάντησε πριν 5 έτη

Εννοείς ότι θέλεις μία εκτύπωση να την μοιράζεις στους 2 εκτυπωτές ή κάθε εκτυπωτής να ασχολείται με διαφορετική εκτύπωση;

Thanasothanos Thanasothanos απάντησε πριν 5 έτη

Κάθε εκτυπωτής άλλη εκτύπωση

Άγγελος Κυρίτσης Staff απάντησε πριν 5 έτη

Έχεις δοκιμάσει όλες τις πιθανές παραλλαγές? Δηλαδή, όταν εκτυπώνει ο πρώτος και δίνεις εκτύπωση στον δεύτερο, δημιουργείται θέμα όπως μας είπες. Συμβαίνει όμως και το αντίστροφο, να τυπώνει ο δεύτερος και να δίνεις εκτύπωση στον πρώτο, και να προκύπτει το ίδιο θέμα?
Αν συμβαίνει αυτό, τότε πιθανώς να είναι γενικά προβληματικό στα Windows, με βάση του πώς υλοποιείται η διαδικασία για την εκτύπωση. Είναι εξάλλου ένα σχετικά ασυνήθιστο σενάριο, ο ίδιος υπολογιστής να στέλνει ταυτόχρονα εκτυπώσεις σε δύο εκτυπωτές.
Πιθανώς για αυτό υπάρχουν ειδικές εφαρμογές για την διαχείριση ταυτόχρονων εκτυπώσεων, όπως αυτή.

Thanasothanos Thanasothanos απάντησε πριν 5 έτη

Δοκίμασα να στείλω ταυτόχρονα σε διαφορετικό εκτυπωτή, εκτύπωση από άλλον υπολογιστή και εκτυπώνουν χωρίς πρόβλημα (2 διαφορετικοί υπολογιστές). Το πρόβλημα παραμένει όταν στείλω από έναν υπολογιστή. Οπότε μάλλον είναι θέμα των Windows και της σειράς εκτύπωσης. Θα προσπαθήσω με κάποιο λογισμικό αν και από ότι βλέπω δύσκολα θα βρω freeware. Ευχαριστώ πολύ