Όλες οι Ερωτήσεις στο PCstepsΚατηγορία: Διάφορα2 ερωτήσεις σχετικές με οικιακό δίκτυο
p4n0s86 ρώτησε πριν 9 έτη

Καλημέρα Άγγελε.
1) Έχω τακτικές επισκέψεις από φίλους, οι οποίοι το πρώτο πράγμα που θα ζητήσουν όπως είναι λογικό στην εποχή μας, είναι το pass για το wifi. Η χαζή ερώτηση είναι, παίζει ρόλο στην απόδοση του ρούτερ η ποσότητα των συσκευών που συνδέονται πάνω του;
Γιατί μετά από μερικούς μήνες, βλέπω ότι πέφτει κάπως η ταχύτητα και αν έχει ξεπεράσει τις 10-15 συσκευές συνδεδεμένες, του κάνω power reset και ορίζω απ' την αρχή καινούριο wpa.
Έχω το Technicolor TG589vn το οποίο δίνει η Forthnet για VDSL αλλά τελευταία στιγμή έγινε αλλαγή στην αίτηση και δεν έβαλα VDSL και μου ξέμεινε.
2) Πως μπορώ να στέλνω την εικόνα από τον σταθερό, μέσω του οικιακού δικτύου πχ στο λάπτοπ ή ακόμη καλύτερα αν γίνεται και στο τάμπλετ που θα το συνδέω με την TV μέσω HDMI; Σκοπός μου είναι να τρέχει το hardware του σταθερού πχ τα παιχνίδια και να παίρνω την εικόνα μόνο σε άλλη συσκευή.

3 Απαντήσεις

Άγγελος Κυρίτσης Staff απάντησε πριν 9 έτη

Καλησπέρα φίλε μου,

Η αλήθεια είναι πως το να έχουν συνδεθεί πολλές διαφορετικές συσκευές σε ένα router μπορεί να το επιβραδύνει, ειδικά όταν μιλάμε για τις αθλιότητες τα τζάμπα router που δίνουν οι πάροχοι. Δεν έχω ψάξει ακριβώς για ποιο λόγο συμβαίνει, αλλά είναι κάτι που συμβαίνει, εμπειρικά.

Απ' όσο γνωρίζω δεν γίνεται από τον σταθερό να παίρνεις εικόνα σε άλλη συσκευή όσον αφορά τα Games. Με προγράμματα απομακρυσμένης διαχείρισης που βλέπεις την επιφάνεια εργασίας του Desktop είναι αδύνατον να παίξεις, θα έχεις φοβερό lag.

p4n0s86 απάντησε πριν 9 έτη

Το έχω δει σε ένα κανάλι στο Twitch ενός παιδιού που παίζει, έχει ένα πολύ καλό σταθερό στο υπνοδωμάτιο και έφτιαξε ένα άλλο με απλό hardware (νομίζω διπύρηνο με 2GB Ram) και το έβαλε στην TV του σαλονιού. Τράβηξε ένα μακρύ καλώδιο Ethernet απ' το ένα δωμάτιο στο άλλο και με κάποιο τρόπο παίρνει την εικόνα στο σαλόνι.

Πάνος (αρκετές φορές σ' έχω ζαλίσει με διάφορα θέματα και όνομα δεν είπα :D)

Άγγελος Κυρίτσης Staff απάντησε πριν 9 έτη

Το έψαξα λίγο παραπάνω και βρήκα αυτό το σύστημα, αλλά δεν γνωρίζω αν μπορεί να σηκώσει παιχνίδια.

Δες και εδώ μερικές λύσεις.