Δημήτρης Αμανατίδης ρώτησε πριν 7 έτη

καλησπερα σας και παλι!! μπορειτε να μου πειτε τι ειναι το mbr και το gpt? απο εδω το ειδα! http://prntscr.com/dk7w1c σας ευχαριστω παρα πολυ! :D

..επισης θα μπορουσατε να μου πειτε τι ειναι τα junk files? :/

1 Απαντήσεις

Γιώργος Τράντζας Staff απάντησε πριν 7 έτη

Καλησπέρα Δημήτρη!!!

Το MBR και το GPT είναι δύο διαφορετικo;i τρόποι αποθήκευσης πληροφοριών για τη διαχείριση των partition σε έναν δίσκο.

Οι πληροφορίες αυτές περιλαμβάνουν, πότε αρχίζει και τελειώνει το partition για να μπορεί να ξέρει το λειτουργικό ποιος τομέα ανήκει σε ποιο Partition και ποιο partition είναι bootable.

Το MBR είναι έναν ειδικός τομέας για boot και βρίσκεται στην "αρχή του δίσκου". Αυτός ο τομέρα περιλαμβάνει έναν boot loader για το εγκατεστημένο λειτουργικό και πληροφορίες για τα λογικά διαμερίσματα του δίσκου.

Το GPT είναι ένα νέο πρότυπο που σχετίζεται με το UEFI και τείνει να αντικαταστήσει το MBR.

Τα junk files είναι άχρηστα αρχεία του συστήματα που χρησιμοποιήθηκαν προσωρινά. Μετά από την μία χρήση τους δεν έχουν κάποιον λόγο ύπαρξης.