ΕΥΘΥΜΗΣ ΜΑΥΡΟΜΙΧΑΛΗΣ ρώτησε πριν 4 έτη

Γεια σας παιδιά.

Ήθελα να σας ρωτήσω κάτι που δεν ξέρω...

Όπως είπα και σε προηγούμενη ερώτηση μου για οθόνη...
φτιάχνω ένα σύστημα και ήδη έχω ...
x470 taichi ultimate,2700x ,32gb ram kai 1660super.

όπως μου είπατε θα αγοράσω στο προσεχές μέλλον μια οθόνη 27 ίντσες 2κ.

τώρα το ερώτημα μου είναι το εξής....

θέλω να αγοράσω και μια rx580 και να έχω συνδεδεμένες και της 2 στην ίδια οθόνη.
η μια με displayport και η άλλη με hdmi.

επειδή θα έχω 2 λειτουργικά σε 2 ξεχωριστούς δίσκους και κάθε φορά το λειτουργικό σύστημα που θα χρησιμοποιώ εκείνη την στιγμή θα αναγνωρίζει και της 2 κάρτες γραφικών.πώς θα ξέρω ποια από τις 2 χρησιμοποιώ;;υπάρχει τρόπος να διαλέγω στο λειτουργικό σύστημα που θα χρησιμοποιώ κάθε φορά κάποια σαν προεπιλεγμένη χρήση;;; και αν θέλω να την αλλάζω να την αλλάζω με κάποιον τρόπο;;

τα έγραψα λίγο μπερδεμένα αλλά ελπίζω να καταλαβαίνετε τι εννοώ.ευχαριστώ για την απάντηση σας προκαταβολικά.

4 Απαντήσεις

Γιώργος Λάνδρου Staff απάντησε πριν 4 έτη

Καλησπέρα φίλε μου...ποιος ο λόγος να αγοράσεις δύο κάρτες γραφικών?

ΕΥΘΥΜΗΣ ΜΑΥΡΟΜΙΧΑΛΗΣ απάντησε πριν 4 έτη

θα μιλήσω τελείως ειλικρινά και ελπίζω να μην παρεξηγηθώ.

εχω 3 ssd.
Στον πρώτο θα έχω windows στον δεύτερο linux.για αυτά η 1660 super είναι super όπως το λέει και το όνομα της.
Στον τρίτο θέλω να εγκαταστήσω macintosh.
όμως το macintosh είναι συμβατό με κάρτες της amd και όχι της nvidia πλέον.
ο επεξεργαστής μου δεν έχει πρόβλημα συμβατότητας πλέον.
για αυτό την θέλω την κάρτα γραφικών της amd.

όμως αν έχω και τις 2 θα μπορώ να επιλέξω η θα καταλάβουν τα macindosh ποια από τις 2 κάρτες γραφικών πρέπει να χρησιμοποιήσουν;;;η αν όχι μπορώ να επιλέξω εγώ ποια να χρησιμοποιήσουν ώστε να μπορέσει να εγκατασταθεί το λειτουργικό χωρίς μπέρδεμα και να είναι απόλυτα συμβατό;;;

Γιώργος Λάνδρου Staff απάντησε πριν 4 έτη

Μέσα από τα Windows μπορείς να καθορίσεις ποιες συσκευές θα χρησιμοποιείς (λογικά απενεργοποιόντας τες μέσα από το device manager)...πολύ πιθανό κάτι ανάλογο να ισχύει και στο MacOS ή απλά εάν δεν περάσεις τον σχετικο driver να μην την αναγνωρίζει καθόλου...βέβαια δεν μπορώ να σου εγγυηθώ την επιτυχία αυτής της ιδέας..

ΕΥΘΥΜΗΣ ΜΑΥΡΟΜΙΧΑΛΗΣ απάντησε πριν 4 έτη

καταλαβα φιλε μου.
αρα μολις καταλαβα οτι βιαστηκα να παρω καρτα γραφικων και σκεπτομενος τα 70 ευρω διαφορα πηρα την 1660 super αλλα οπως φαινεται επρεπε να παρω την 5600xt.
θα προσπαθησω να την πουλησω τωρα την 1660 super.
πληροφοριακα ειναι ολοκαινουρια,ουτε ενα λεπτο χρησης δεν εχει και ο λογος ειναι οτι δεν εχω οθονη ακομα.
μονο την συσκευασια ανοιξα για να την δω.

ευχαριστω για την συμβουλη.