Andreas Papadimitriou ρώτησε πριν 6 έτη

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ,
ΠΡΙΝ 6 ΜΗΝΕΣ ΕΙΧΑ ΦΤΙΑΞΕΙ ΕΝΑ DESKTOP ΜΕ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ:
ΜΗΤΡΙΚΗ ASUS H170M-PLUS RETAIL
VGA PNY NVIDIA QUADRO K620 2GB DDR3 PCI-E RETAIL
PSU FORCE FO35XD 650W
ΤΟ PC ΔΕΝ ΑΓΟΡΑΣΤΗΚΕ ΓΙΑ  GAMING. ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΠΟΙΕΣ ΜΕΤΑΤΡΟΠΕΣ ΓΙΑ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΕΠΙΔΟΣΕΙΣ ΣΕ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΟΠΩΣ TO "player unknown battlegrounds". ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΒΑΛΩ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΙΔΙΑ ΚΑΡΤΑ ΓΡΑΦΙΚΩΝ. ΤΟ ΤΡΟΦΔΟΤΙΚΟ ΘΑ ΜΕ ΚΑΛΥΠΤΕΙ; ΕΧΕΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ ΕΣΕΙΣ ΚΑΠΟΙΑ ΚΑΡΤΑ ΓΡΑΦΙΚΩΝ ΩΣ ΔΕΥΤΕΡΗ; ΝΑ ΕΓΚΑΤΑΛΕΙΨΩ ΤΗΝ ΙΔΕΑ ΜΕ ΤΙΣ ΔΥΟ ΚΑΡΤΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΜΙΑ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ;
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

3 Απαντήσεις

Deleted User απάντησε πριν 6 έτη

Αν είναι να σου προτείνουν κάρτα γραφικών ,πες μέχρι πόσα λεφτά θες να δώσεις.

Andreas Papadimitriou απάντησε πριν 6 έτη

ΣΚΟΠΟΣ ΜΟΥ ΗΤΑΝ ΝΑ ΔΩΣΩ 200 ΕΥΡΩ ΓΙΑ ΜΙΑ ΔΕΥΤΕΡΗ ΚΑΡΤΑ ΓΡΑΦΙΚΩΝ ΑΡΚΕΙ ΑΥΤΗ Η ΛΥΣΗ ΝΑ ΑΠΟΔΩΣΕΙ. ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΑ ΘΑ ΕΔΙΝΑ ΜΕΓΙΣΤΟ 400 ΕΥΡΩ ΓΙΑ ΜΙΑ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΚΑΡΤΑ ΓΡΑΦΙΚΩΝ.

Άγγελος Κυρίτσης Staff απάντησε πριν 6 έτη

Σύμφωνα με την Nvidia, μόνο πολύ συγκεκριμένα συστήματα και μητρικές επιτρέπουν SLI με Quadro κάρτες γραφικών.
Ακόμα κι αν δεν ίσχυε αυτό, η μητρική σου δεν υποστηρίζει SLI, μόνο μητρικές με το chipset Z170 το υποστηρίζουν, και όχι όλες, από ένα επίπεδο κόστους και άνω (συνήθως κοντά στα 150 ευρώ).
Σε κάθε περίπτωση, οι Quadro δεν είναι φτιαγμένες για gaming και έχουν χαμηλή απόδοση, κατά συνέπεια και μια δεύτερη κάρτα γραφικών δεν θα ωφελούσε σημαντικά.
Μπορείς να βάλεις μια GTX 1060. Λογικά από τους drivers της Nvidia μπορείς να επιλέγεις αυτή όταν θέλεις να βάλεις παιχνίδι. Δες εδώ σχετικά.