Ιωάννης Κράτος ρώτησε πριν 5 έτη

Καλησπερα και χρονια πολλα. Εχω μία Palit super jetstream 1070ti 8gb και σκεφτομαι να βαλω ακομα μία. Θα εχω καποια διαφορα ως προς την ευκρινεια σε μία οθονη....με 2 καρτες μαζι τί οφελη θα εχω (μιας και δεν ξερω περιπου τι οφελος θα εχω με διπλή καρτα)....και το τροφοδοτικο ειναι 1.000watt. Θα χρειαστω μεγαλυτερο;

3 Απαντήσεις

Γιώργος Τράντζας Staff απάντησε πριν 5 έτη

Καλησπέρα Ιωάννη και ευτυχισμένο το νέο έτος.
Αναφέρεσαι σε SLI; Αν ναι, το υποστηρίζει η μητρική σου;
Στο SLI οι 2 κάρτες συνεργάζονται και λειτουργούν σαν μία. Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι θα έχεις τις διπλές επιδόσεις. Υπάρχει σημαντική αύξηση επιδόσεων, αλλά όχι το διπλάσιο.
Όταν λες ευκρίνεια τι εννοείς; Για την ευκρίνεια ευθύνεται η οθόνη όχι η κάρτα γραφικών. Στα παιχνίδια θα πιάσεις σημαντικά περισσότερα FPS.
Στο παρακάτω βίντεο θα δεις τη διαφορά σε κάποιους γνωστούς τίτλους παιχνιδιών:
https://www.youtube.com/watch?time_continue=1&v=-BzoTweBPtM

Ιωάννης Κράτος απάντησε πριν 5 έτη

Καλημερα και χρονια πολλα και παλι. Ναι υποστηριζει SLI η μητρικη. Με καλυψες απολυτα οσον αφορα τις καρτες γραφικων. Οσον αφορα το τροφοδοτικο, το 1.000ρι θα με καλυψει ή να παω στης EVGA το 1600 platinum;;;

Γιώργος Τράντζας Staff απάντησε πριν 5 έτη

Το βίντεο που έστειλα ήταν κατά λάθος για 1070 όχι 1070ti, αλλά κατάλαβες περίπου που κυμαίνεται η αύξηση των επιδόσεων.
Ένα χιλιάρι τροφοδοτικό είναι αρκετό για 2 1070ti.