Όλες οι Ερωτήσεις στο PCsteps2 κάρτες διαφορετικής εταιρίας σε sli
Xristos Tziamalis ρώτησε πριν 9 έτη

καλησπέρα και πάλι σε όλους είχα αποφασίσει μετά από τις απαντήσεις που πήρα από εσένα άγγελε και άλλων παιδιών ότι αντί να πάω σε
r9 290x
η gtx 970
να βάλω άλλη μια κάρτα την ίδια με αυτήν που ήδη έχω σε sli:

http://xfxforce.com/en-us/products/amd-radeon-r9-series/amd-radeon-r9-280-double-dissipation-edition-r9-280a-tdfd

το θέμα μου είναι ότι δεν υπάρχει πλέον η συγκεκριμένη κάρτα στο e-shopc.cy η στο e-shop.gr και δεν ξέρω τον λόγο , και τώρα στην ερώτηση που ήθελα να κάνω, θα μπορούσα να βάλω

xfx r9 280x

μαζί με την κάρτα που ήδη έχω σε sli ? η θα ήτανε ακόμα καλύτερα και σίγουρα πιο φθηνά αυτή:

http://www.eshopcy.com.cy/sapphire-dual-x-radeon-r9-280-boost-oc-3gb-gddr5-pci-e-retail-p-PER.510835

σε παρακαλώ αν μπορείς να μου πεις αν γίνονται σε sli οι παραπάνω κάρτες μαζί με αυτήν που ήδη έχω και πως μπορώ να ξέρω pies κάρτες γίνονται sli μεταξύ τους αν μπορείτε να μου εξηγήσετε ευχαριστώ.

4 Απαντήσεις

Nikos Moumtzidis απάντησε πριν 9 έτη

Sli ειναι οταν εχεις δυο καρτες της Nvidia.Εφοσον εσυ εχεις Amd καρτα τοτε μιλαμε για Crossfire.Απ οσο ξερω δεν γινεται να βαλεις δυο καρτες διαφορετικων εταιριων.Επισης δεν ειναι αναγκη να βαλεις την R9 280 της xfx.Μπορεις να βαλεις την R9 280 της sapphire.Εφοσον εχουν το ιδιο chip δεν θα εχεις προβλημα.Αμα βαλεις r9 280x ισως κανει bottleneck με την χαμηλοτερων επιδοσεων r9 280.Δεν ξερω ομως αν γινεται να κανεις crossifre με δυο διαφορετικα chip.Αυτο θα στο πει ο Αγγελος.
Επισης τι τροφοδοτικο εχεις?? Να δουμε αν θα αρκει για να κανεις crossfire.

Άγγελος Κυρίτσης Staff απάντησε πριν 9 έτη

Χρήστο, η καλύτερη λύση είναι να βάλεις τη Sapphire R9 280. Δεν έχει σημασία που είναι Sapphire και XFX, αφού τον ίδιο επεξεργαστή έχουν πάνω.

Xristos Tziamalis απάντησε πριν 9 έτη

σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις και που μου δώσατε να καταλάβω ότι δεν παίζει ρολο η εταιρία που φτιάχνει την κάρτα για να κανεις crossfire αλλα το να είναι 2 κάρτες με ίδιο chip τώρα κατά τα αλλα από 235 ευρώ που είχε η συγκεκριμένη κάρτα γραφικών της sapphire μια μέρα μετά που έκανα την ερώτηση η τιμή ανέβηκε στα 279 ευρώ δηλαδή + 44 ευρώ τι να πω το τι θα κάνω είναι και αυτό που τους πρέπει του e-shop.cy εννοώ αν και έχω πάρει την πρώτη μου κάρτα γραφικών - τροφοδοτικό - κουτί - ram - dvd player ανεμιστηράκια - 3 mouse -πληκτρολόγιο από το συγκεκριμένο κατάστημα τώρα θα πάρω από αλλου την δεύτερη κάρτα γιατί απλά είναι πιο φτηνή :
http://www.singular.com.cy/el/sapphire-radeon-r9-280-dual-x-with-boost-graphics-card-3gb-11230-00-20g.html
εγώ πάντα "υποστhριζα" ελληνικά - κυπριακά μαγαζιά αλλα έχει και μια παροιμία που λέει οποιος θέλει τα πολλά χάνει και τα λίγα ελπίζω να μην παρεξηγηθώ από το site παιδιά οι αλήθειες πρέπει να γράφονται για να προστατεύονται οι καταναλωτές αυτά από μένα ευχαριστώ και πάλι για την βοήθεια σου άγγελε και των παιδιών.

Άγγελος Κυρίτσης Staff απάντησε πριν 9 έτη

Να σου πω, Χρήστο, κάτι αυξήσεις τελευταία γενικά στην Πληροφορική έχουν να κάνουν με το γεγονός πως το ευρώ πέφτει σταθερά έναντι του δολαρίου, έχει φτάσει το 1 δολάριο να είναι 0,89 ευρώ περίπου.

Κάποιοι που είχαν απόθεμα από πριν τους παίρνει να κρατήσουν ακόμα χαμηλά τις τιμές μέχρι να εξαντληθεί, αλλά όταν έχει ανέβει τόσο το κόστος εισαγωγής - και με δεδομένο πως τα περιθώρια κέρδους είναι μικρά στην πληροφορική - δεν μπορεί να κάνει και πολλά το eshop.cy ή οποιαδήποτε άλλη σχετική επιχείρηση.