Όλες οι Ερωτήσεις στο PCsteps2 μικρές απορίες
BestOf Vines ρώτησε πριν 9 έτη

1) άμα έχουμε έναν επεξεργαστή μονοπυρηνο των 2 ghz κι έναν άλλων από 1.5 ghz θεωρούμε ότι ο διπύρηνος είναι καλύτερος επειδή η σούμα μας κάνει 3 η όχι?

2)όταν μια κάρτα γραφικών έχει πχ 2 gb ram αυτά προστίθονται σαν επιπλέον ram στον υπολογιστή η παίζουν κάποιο άλλο ρόλο ?

μπορεί να είναι πολύ γελίες και χαζές ερωτήσεις αλλά θα θελα να ξέρω σαν άσχετος τη και πως :P

ευχαριστώ για τον χρόνο σας

1 Απαντήσεις

Άγγελος Κυρίτσης Staff απάντησε πριν 9 έτη

Καλησπέρα φίλε μου,

Δεν μπορείς να συγκρίνεις επεξεργαστές διαφορετικής αρχιτεκτονικής με βάση τους πυρήνες ή τα GHz. Μόνο τα benchmark και οι μετρήσεις θα δείξουν ποιος από τους δύο είναι καλύτερος, και σε ποιες εφαρμογές.

Η RAM της κάρτας γραφικών δεν προστίθεται στη RAM του υπολογιστή, είναι αποκλειστικά για τη διαχείριση των Textures στα παιχνίδια.