Alexandros M ρώτησε πριν 3 έτη

καλησπέρα έχω έναν υπολογιστή με ενσωματωμένα γραφικά και θα ήθελα να μάθω αν γίνεται να συνδέσω 2 οθόνες και να κάνω διαφορετικά πράγματα στην κάθε οθόνη. Δηλαδή η μία να είναι στον έναν χώρο και να κάνει μια εργασία και η άλλη να είναι σε έναν διπλανό χώρο με καλώδιο και να κάνει κάτι τελείως διαφορετικό μέσα από τον έναν υπολογιστή

6 Απαντήσεις

Γιώργος Τράντζας Staff απάντησε πριν 3 έτη

Καλησπέρα Αλέξανδρε

Αν η μητρική σου έχει δύο εξόδους εικόνας, μπορείς να συνδέσεις κανονικά 2 οθόνες. Μπορείς να θέσεις τις οθόνες σε λειτουργία επέκτασεις, ώστε σε κάθε μια να έχεις διαφορετικά παράθυρα.

Alexandros M απάντησε πριν 3 έτη

αν πάρω αντάπτορα που να καταλήγει σε 2 υποδοχές θα λειτουργήσει; επίσης πως κάνω την λειτουργία επέκτασης , ώστε να κάνω δύο διαφορετικά πράγματα;

Γιώργος Τράντζας Staff απάντησε πριν 3 έτη

Αν αναφέρεσαι σε έναν απλόν αντάπτορα και όχι σε κάτι τύπου docking station, οι δύο οθόνες θα δείχνουν ακριβώς το ίδιο πράγμα. Δεν θα μπορείς να τις λειτουργείς ανεξάρτητα. Αν πατήσεις Win + P μπορείς να επιλέξεις τη λειτουργία των οθονών.

Alexandros M απάντησε πριν 3 έτη

Οπότε ο μόνος τρόπος οι δύο οθόνες να δείχνουν κάτι τελείως  διαφορετικό είναι είτε η μητρική να έχει δύο εξόδους εικόνας είτε να πάρω Docking Station ή και εκεί θα δείχνουν το ίδιο πράγμα;;;

Alexandros M απάντησε πριν 3 έτη

Επίσης αν δεν έθεσα σωστά την ερώτηση μου θέλω να είναι σαν δεύτερος υπολογιστής ουσιαστικά χωρίς να πάρω δεύτερο υπολογιστή. Γι αυτό εννοώ γίνεται να βάλω 2 οθόνες στον έναν υπολογιστή και να κάνει η κάθε μία διαφορετικά πράγματα σαν δεύτερος υπολογιστής σε εταιρεία και όχι επέκταση της οθόνης που θα δείχνει απλώς τη συνέχεια της πρώτης οθόνης. Υπάρχει κάτι τέτοιο ή αναγκαστικά πάω σε δεύτερο κουτί;

Γιώργος Τράντζας Staff απάντησε πριν 3 έτη

Όταν λες να είναι σαν δεύτερος υπολογιστής, εννοείς να τη χειρίζεται ένας άλλος χρήστης σαν δικό του PC ανεξάρτητα από το τι κάνεις εσύ στο δικό σου PC; Αν ναι, δεν νομίζω ότι κάτι τέτοιο είναι δυνατό.