mpiftekis mpiftekis ρώτησε πριν 1 έτος

Καλησπέρα παιδιά.
Έχω δύο οθόνες SAMSUNG σε ένα υπολογιστή. Η μία οθόνη δεν έχει το ίδιο καθαρά χρώματα όπως η άλλη. Θεωρητικά είναι το ίδιο μοντέλο αγορασμένες με διαφορά περίπου έναν χρόνο (δεν έχουν όμως πανομοιότυπο μενού). Η μία είναι συνδεμένη με VGA καλώδιο (θολή) και η άλλη με HDMI.
Το ίδιο θέμα έχω και στο γραφείο με δύο οθόνες DELL που αγόρασα πρόσφατα (ακριβώς το ίδιο μοντέλο). Η μία είναι συνδεμένη με VGA -Adaptor-HDMI (θολή) και η άλλη με HDMI.
Υπάρχει λύση σ αυτό το πρόβλημα ή είναι λόγω καλωδίων και θα πρέπει να συνηθίσω? Αν το πρόβλημα είναι αυτό, να δοκιμάσω την άλλη θύρα DVI?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Άγγελος

5 Απαντήσεις

Γιώργος Τράντζας Staff απάντησε πριν 1 έτος

Καλησπέρα Άγγελε! Αν αντιστρέψεις τα καλώδια, το πρόβλημα αντιστρέφεται στις οθόνες;

mpiftekis mpiftekis απάντησε πριν 1 έτος

Στην δουλειά που το δοκίμασα, ναι.. το πρόβλημα αντιστράφηκε. Απλά αναρωτιέμαι αν φταίει το καλώδιο ή ο αντάπτορας... Και αν θα είχα το ίδιο πρόβλημα με καλώδιο DVI.

Γιώργος Τράντζας Staff απάντησε πριν 1 έτος

Δεν αποκλείεται να είναι θέμα καλωδίου, αλλά στη συγκεκριμένη περίπτωση, κύριως ύποπτος είναι ο αντάπτορας. Γενικά, οι αντάπτορες προκαλούν πολλά τέτοια προβλήματα.

mpiftekis mpiftekis απάντησε πριν 1 έτος

Κάποια πρόταση για έναν καλό αντάπτορα μηπως και λυθεί το θέμα?

Γιώργος Τράντζας Staff απάντησε πριν 1 έτος

Δυστυχώς, δεν έχουμε δοκιμάσει κάποιον για να έχουμε κάποια σίγουρη πρόταση.