egrafes egr ρώτησε πριν 9 έτη

καλησπέρα στο σπίτι έχω 2 σταθερούς υπολογιστές. θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει τρόπος σε μια υπάρχουσα γραμμη να μπει και δευτερο ρουτερ για να μπορουν να συνδεθουν και οι δυο υπολογιστες στο internet

ευχαριστώ πολυ
Δημήτρης

6 Απαντήσεις

Stavros Mast απάντησε πριν 9 έτη

Όντος γίνεται??? Θέλω να το κάνω και εγώ

egrafes egr απάντησε πριν 9 έτη

ευχαριστώ για την απάντηση αλλά έχω λόγο που ανέφερα δευτερο ρουτερ. οι υπολογιστες ειναι σε μεγάλη απόσταση και υπάρχουν ηδη γραμμες τηλεφώνου και στα δυο δωματια που βρίσκονται. οποτε μου είναι ποιο ευκολο να κάνω συνδεση δευτερου ρουτερ, παρά να υπάρχει μέσα σε όλο το σπίτι απο την μια ακρη στην αλλη καλώδιο  ethernet

Άγγελος Κυρίτσης Staff απάντησε πριν 9 έτη

Δημήτρη, είναι αδύνατον δύο router να είναι ταυτόχρονα συνδεδεμένα στην ίδια γραμμή, όταν συνδέεται το ένα, αποσυνδέεται το άλλο.

Αν δεν θέλεις να τραβήξεις μακρύ καλώδιο (το ethernet λειτουργεί αξιόπιστα μέχρι τα 10 μέτρα με καλώδιο Cat5, ενδεχομένως παραπάνω με θωρακισμένο Cat6) ο μόνος τρόπος είναι ασύρματα ή με Powerline.

egrafes egr απάντησε πριν 9 έτη

το ασύρματο δεν παιζει.. το έχω δοκιμάσει ήδη και υπάρχουν πολλά εμπόδια με αποτέλεσμα να σέρνεται το ιντερνετ. αν έχω συνδεδεμένα και τα δυο και απλα να κλεινω αυτο που αντιστοιχεί στον κλειστό υπολογιστή γίνεται?γιατι σπάνια έχει τύχει να είναι και οι δυο ανοιχτοί
το  Powerline επειδή το ακούω πρώτη φορά πως ακριβώς λειτουργεί?
ευχαριστω πολυ

Άγγελος Κυρίτσης Staff απάντησε πριν 9 έτη

Το Powerline είναι η καλύτερη λύση για εσένα. Έχει δύο συσκευές, η πρώτη συνδέεται σε πρίζα κοντά στο router και η δεύτερη κοντά στον απομακρυσμένο υπολογιστή.

Συνδέεις το router με την πρώτη συσκευή με καλώδιο ethernet, και τη δεύτερη συσκευή με τον απομακρυσμένο υπολογιστή, πάλι με ethernet.

Έτσι, το powerline αξιοποιεί το δίκτυο του ηλεκτρισμού για να μεταφέρει τα δεδομένα στον δεύτερο υπολογιστή.

egrafes egr απάντησε πριν 9 έτη

ωραια θα το ψαξω και θα δω τι θα κανω!ευχαριστω πολυ!!