Όλες οι Ερωτήσεις στο PCsteps2 σκληροι σε ενα λαπτοπ
Antonis Katzelakis ρώτησε πριν 7 έτη

http://www.mediamarkt.gr/el/product/_asus-vivobook-max-x541uv-dm475t-intel-core-i5-7200u-8gb-1tb-geforce-920mx-2gb-1202119.html σκοπευω να αγορασω αυτο το λαπτοπ μπορω στην συνεχεια να προσθεσω μια ssd 128 gb και να διατηρησω τον hhd δηλαδη να εχω 2 σκληρους στο ιδιο λαπτοπ ειναι εφικτο αυτο?

1 Απαντήσεις

Άγγελος Κυρίτσης Staff απάντησε πριν 7 έτη

Υπάρχουν κάποια caddy με τα οποία αντικαθιστάς το DVD-RW και στη θέση του βάζεις σκληρό δίσκο. Όσο όμως κι αν ισχυρίζονται πως είναι universal, από τη στιγμή που δεν είναι όλα τα laptop ίδια, εκ των πραγμάτων δεν θα ταιριάζει σε όλα, και δεν υπάρχει τρόπος να γνωρίζουμε αν θα ταιριάζει στο συγκεκριμένο.
Η καλύτερη λύση είναι να αντικαταστήσεις τον HDD με τον SSD, να βάλεις τον HDD σε μια εξωτερική θήκη και να τον χρησιμοποιείς σαν εξωτερικό δίσκο για ογκώδη αρχεία όπως ταινίες κλπ.
Πάντως, σε laptop που δεν έχουν θύρα M.2 για να βάλεις M.2 SSD, είναι αδύνατον να έχεις ταυτόχρονα SSD και HDD.