Johnny Tsam ρώτησε πριν 3 εβδομάδες

Καλησπέρα.
Βρίσκομαι στο στάδιο συλλογής parts για ένα build που φτιάχνω (και ελπιζω να τελειώσω πριν συνταξιοδοτηθώ)
Τα χω βρει όλα πλην της καρτας γραφικών, για την ώρα θα δουλέψω με την υπάρχουσα RX 580.
Στο τωρινό build, που ειναι στα τελευταία του (είμαι εδω και δυο μήνες με ενα στικάκι Ram γιατί ηη άλλη κάηκε) έχω δυο 2.5" ssd, έναν για το λειτουργικό και ο άλλος για οτι λοιπό υπάρχει.
Η μητρική που αγόρασα είναι η Aorus B550 AX V2 kai εχει δυο θύρες για Μ2, η μία PCi 4.0 και η άλλη 3.0.
To PC θα είναι καθαρά για gaming και δεν ξέρω κατά πόσο θα πρέπει να παω σε M2 και σε πιο μέγεθος ή να μείνω με τους 2.5" γιατί μέχρι τώρα δεν έχω θέμα.
Ή βέβαια, αν έχω ένα απ τα δύο. Μία Μ2 για τα λειτουργικά και έναν 2.5" για τα σκουπίδια.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

6 Απαντήσεις

JohnTheGamer απάντησε πριν 3 εβδομάδες

Καταλαβαίνω την ανησυχία σας σχετικά με την επιλογή μεταξύ 2.5 ιντσών SSD και NvME M.2 SSD. Ας εξετάσουμε τις διαφορές και τα πλεονεκτήματα του καθενός:

  1. 2.5 ιντσών SSD:

    • Πλεονεκτήματα:
      • Ευρύτερη συμβατότητα: Τα 2.5 ιντσών SSD μπορούν να τοποθετηθούν σε περισσότερους υπολογιστές, ακόμα και σε παλαιότερα μοντέλα.
      • Εύκολη αναβάθμιση: Μπορείτε να αντικαταστήσετε τον παλιό σκληρό δίσκο με ένα 2.5 ιντσών SSD χωρίς πολλές δυσκολίες.
    • Μειονεκτήματα:
      • Χαμηλότερες ταχύτητες ανάγνωσης/εγγραφής σε σύγκριση με τα NvME M.2 SSD.
  2. NvME M.2 SSD:

    • Πλεονεκτήματα:
      • Υψηλές ταχύτητες: Τα NvME M.2 SSD προσφέρουν εξαιρετικά γρήγορες ταχύτητες ανάγνωσης/εγγραφής.
      • Μικρότερο μέγεθος: Τα M.2 SSD είναι πιο μικρά και δεν απαιτούν επιπλέον καλώδια.
    • Μειονεκτήματα:
      • Περιορισμένη συμβατότητα: Πρέπει να βεβαιωθείτε ότι ο υπολογιστής σας υποστηρίζει τον τύπο M.2.

Δεδομένου ότι το PC σας θα χρησιμοποιηθεί κυρίως για gaming, θα σας πρότεινα να επιλέξετε ένα NvME M.2 SSD. Αν η μητρική σας υποστηρίζει τόσο το PCIe 4.0 όσο και το PCIe 3.0, μπορείτε να επιλέξετε έναν από αυτούς τους τύπους, ανάλογα με τον προϋπολογισμό σας.

Johnny Tsam απάντησε πριν 3 εβδομάδες

Κατανοώ τις διαφορές μεταξύ των δίσκων.
Θα πρότεινες να πάρω δύο M2, μια για τα Windows και μία μεγαλύτερη για τα υπόλοιπα;
Και αν ναι, για τι μεγέθη μιλάμε και αν έχεις να προτείνεις κάποιους γιατί είναι τεράστια η γκάμα

Γιώργος Λάνδρου Staff απάντησε πριν 3 εβδομάδες

Καλησπέρα, οι M.2/NVME σου προσφέρουν πολύ μεγαλύτερες ταχύτητες από ένα από sata SSD συνεπώς σίγουρα για το λειτουργικό-παιχνίδια θες ένα τέτοιο δίσκο. Για κορυφαίες επιδόσεις μπορείς να δεις αυτόν. Για οικονομία και μεγάλες χωρητικότητες για αρχεία μπορείς να πάρεις έναν sata SSD για αρχεία ή ακόμα και έναν HDD. Εάν θες κάτι πιο συγκεκριμένο πες μας.

Johnny Tsam απάντησε πριν 3 εβδομάδες

Για το λειτουργικό, τι μέγεθος M2 θα χρειαστώ?

Γιώργος Λάνδρου Staff απάντησε πριν 2 εβδομάδες

Ένας σαν αυτόν θα είναι ιδανικός.

Johnny Tsam απάντησε πριν 2 εβδομάδες

Ευχαριστώ!
Το πιο πιθανό είναι να πάρω αυτόν που πρότεινες για τα Windows και να κρατήσω τον SSD 1TB που έχω για τα υπόλοιπα