Nikos Zic ρώτησε πριν 3 έτη

Καλημέρα,

αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με 2 monitor, πρόσφατα έβαλα 2 monitor όπου έχουν συνδεθεί πάνω στην κάρτα γραφικών και οι 2, με displayport και hdmi.

το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι πως κάθε φορά που κλείνει ο υπολογιστής ή μπαίνει σε sleep mode η μια οθόνη απενεργοποιείται και τα windows δεν μπορούν να την βρουν (συνήθως αυτή που είναι με display port όπου την έχω ορίσει σαν κύρια οθόνη στα windows)

μερικές φορές επίσης συμβαίνει να μην ανταποκρίνεται καμία απο τις 2 οθόνες όταν ο υπολογιστής ήταν σε sleep mode και αναγκάζομαι να κάνω force shut down για να ανοίξει με μια οθόνη.

εδώ να αναφέρω πώς όταν ανοίγει ο υπολογιστής ανοίγουν και οι 2 οθόνες με το Logo της motherboard, αλλά όταν μπαίνει στα windows για είσοδο σταματάει η μια και την ενεργοποιώ ξανά απο την επιλογή " ειδοποίησης- προβολή - (βάζω αναπαραγωγή και το ξανά γυρνάω σε επέκταση καθώς ήταν ήδη σε επέκταση αλλά δεν δούλευε) "

pc spec:
cpu: amd ryzen 5 2400g
ram: 16 ram
MB: asrock b450M ppro 4
GPU: amd radeon RX 560
monitors:

  1. lg 27gn800-b
  2. LG 29UM69G-B

3 Απαντήσεις

Γιώργος Τράντζας Staff απάντησε πριν 3 έτη

Καλησπέρα Νίκο

Το πρόβλημα εμφανίζεται ανεξάρτητα από το mode στο οποίο λειτουργούν οι δύο οθόνες; Έχεις δοκιμάσει να εγκαταστήσεις από την αρχή τους drivers γραφικών;

Nikos Zic απάντησε πριν 3 έτη

Καλημέρα,
ευχαριστώ για την απάντηση, έχω σβησει τους drivers και τους ξανα περασα αλλα δεν αλλαξε κατι.

Γιώργος Τράντζας Staff απάντησε πριν 3 έτη

Νίκο, ξέχασες να απαντήσεις στην πρώτη μου ερώτηση. Το πρόβλημα εμφανίζεται σε όλα τα mode (επέκταση, mirroring κλπ);