Panos Karakontakis ρώτησε πριν 3 έτη

Καλησπέρα, από λάθος παρήγγειλα μνήμες G.Skill 8GB Ripjaws V DDR4 3200MHz Non-ECC CL16 18-18-38 ενώ ήθελα 16GB.
Αν αγοράσω τις ίδιες ακριβώς (8+8GB) θα εχω κάποιο πρόβλημα; ή να τις πουλήσω και να παρω 2x8=16gb;
Η μητρική που εχω είναι η Asus Prime B450M-A II

7 Απαντήσεις

Γιώργος Τράντζας Staff απάντησε πριν 3 έτη

Καλησπέρα Πάνο

Κατά 99% δεν θα έχεις πρόβλημα και το dual channel θα λειτουργήσει κανονικά. Απλά μόνο με το kit έχεις εγγυημένη συμβατότητα.

Panos Karakontakis απάντησε πριν 3 έτη

Καλησπερα. Τις τοποθέτησα και δεν εχω εικόνα στην οθόνη. Δοκίμασα να τις βάλω  μόνες τους και δουλεύουν αλλά όχι όλες μαζί.
Για να είμαι ακριβής δουλεύουν μόνο αν τις βάλω στις υποδοχές 2 και 4 αλλά αμα δοκιμάσω να βάλω μόνο στις υποδοχές 1 και 3 πάλι δεν εχω εικόνα.
Επίσης έκανα το BIOS update σύμφωνα με το site της asus και πάλι τίποτα..
Υπάρχει καμία ιδέα τι μπορεί να φταίει;;

Γιώργος Τράντζας Staff απάντησε πριν 3 έτη

Δεν αποκλείεται να έπεσες σε κάποια περίεργη ασυμβατότητα και γι αυτό λέμε ότι μόνο τα kit προσφέρουν εγγυημένη συμβατότητα. Δοκίμασε να αφαιρέσεις και να τοποθετήσεις ξανά τη CMOS μπαταρία για να γίνει reset η μητρική.

Panos Karakontakis απάντησε πριν 3 έτη

Ναι μάλλον αυτό είναι.  Από οτι βλέπω στο site της asus δεν είναι συμβατό το μοντέλο μου με 4 dimms
https://dlcdnets.asus.com/pub/ASUS/mb/SocketAM4/TUF_B450M-PLUS_GAMING/Memory_QVL_3rd_Gen_AMD_Ryzen_Processors.pdf?fbclid=IwAR3BvsEgC2O5-nkKpUXhVQtZwjMsf08EJ0UVI-fRfVvxE7vjqh-iBhKNffw
Έχω το μοντέλο F4-3200C16D-8GVKB

Γιώργος Τράντζας Staff απάντησε πριν 3 έτη

Στις μνήμες σου δεν δείχνει ως επιλογή τις 4 μνήμες, γιατί ως μοντέλο έρχεται με 2 μνήμες. Δεν εννοεί ότι δεν μπορείς να τις συνδυάσεις με άλλες 2.

Panos Karakontakis απάντησε πριν 3 έτη

Κατάλαβα. Μια τελευταία ερώτηση αν ο κωδικός την μνήμης που θα πάρω δεν είναι στην παραπάνω λίστα υπάρχει περίπτωση μη συμβατότητας;
Λέω να πάρω τις ίδιες σε 16GB
G.Skill RipjawsV 16GB (2x8GB) DDR4 3200MHz F4-3200C16D-16GVKB

Γιώργος Τράντζας Staff απάντησε πριν 3 έτη

Η λίστα που δίνει ο κατασκευαστής είναι απλά ενδεικτικά και περιέχει μερικές μνήμες που δοκιμάσει ο ίδιος. Οποιαδήποτε μνήμη με τα σωστά χαρακτηριστικά είναι συμβατή.