George Petrou ρώτησε πριν 2 έτη

Γεια σας πρόσφατα έβαλα στο σπίτι μου internet μέσο οπτικής ίνας στα 200 mbps
το router το έχω στο σαλόνι και τον υπολογιστή σε ένα δωμάτιο και internet παίρνω μέσω powerline της tplink που λέει ότι έχει ταχύτητες μέχρι 1300 mbps και η έξοδος Ethernet είναι gigabit αλλά με με μέτρηση που έκανα από τον υπολογιστη στην ταχύτητα του internet πάνω από 51-52 mbps δεν έφτασε ενώ ότι συσκευή έχω σύνδεση κατευθείαν επάνω στο router πιάνω κανονικά 200mbps ακόμα και ένα Wi-Fi extender που έβαλα για επέκταση του Wi-Fi πάλι τα ίδια κάνει πάνω από 51-52 mbps δεν πήγε
αυτο γιατί γίνεται;
μηπως θέλει ειδικά powerline η Wi-Fi extender η συγκεκριμένα Ethernet καλώδια;
εσείς τι θα μου προτείνατε να κάνω ώστε να έχω παντού στο σπίτι τις ανάλογες ταχύτητες 200mbps

1 Απαντήσεις

Γιώργος Τράντζας Staff απάντησε πριν 2 έτη

Καλησπέρα Γιώργο

Δυστυχώς, ο μόνος εγγυημένος τρόπος για να πιάσεις αυτές τις ταχύτητες είναι με καλώδιο ethernet.

Παρότι τα Powerline θεωρητικά μπορούν να πιάσουν αυτές τις ταχύτητες, στην πράξει παίζουν πολλά ρόλο, όπως ρο ηλεκτρικό δίκτυο και η ποιότητα κατασκευής τους.

Όσο αφορά το wifi, παίζει ρόλο το router, οι κάρτες δικτύου των συσκευών σου, καθώς και οι παρεμβολές και τα εμπόδιο στον χώρο.