Δημήτρης Χαμαρούσιος ρώτησε πριν 6 έτη

Καλησπέρα,θελω να φτιάξω ενα pc το οποιο θα χρησημοποιησω περισσοτερο για προγραμματισμο java,python,htlm,sql,android studio, virtual machines και άλλα. Η ερώτηση μου είναι η εξής: αξίζει να βαλω τον ryzen 5 2600 και μια απλη καρτα γραφικών (π.χ. gt 1030),ώστε να κερδίσω αυτήν την παραπάνω απόδοση ή να πάρω τον ryzen 5 2400g που ειναι ενσωματωμένα , αλλα ειναι λίγο πιο αργός και τα λεφτα της διαφοράς να πάνε σε άλλα συστηματα; Δηλαδή αξίζει ν δώσω αυτά τα επιπλέον χρήματα της διαφοράς των τιμων τους + το κόστος της καρτας γραφικών για να κερδίσω αυτη την εξτρα παραπάνω ταχυτητα;Προφανώς η απόδοση μετά από ένα σημειο ειναι δυσνάλογη της τιμής,το θέμα είναι πόσο και αν υπάρχει αισθητή διαφορά. Κάνω πολυ ελαφρύ gaming φάση cs go και αυτό σπάνια.
θελω να δώσω 600-700 και ναι έχω δει τον οδηγό σας και με βοήθησε (αυτός προτείνει 2400g)

1 Απαντήσεις

Άγγελος Κυρίτσης Staff απάντησε πριν 6 έτη

Καλησπέρα Δημήτρη,
Από τη στιγμή που σε ενδιαφέρουν οι virtual machines, ο 6/12 Ryzen 5 2600 είναι σαφώς καλύτερη επιλογή. Για τις άλλες εργασίες, είναι αμφίβολο αν θα έβλεπες διαφορά ανάμεσα στον 2600 και 2400G.