Νίκος Καλονικολάου ρώτησε πριν 5 έτη

εφταξα πσ με b450 tomahawk ryzen 5 2400g 2x4gb ram 3000mhz. Για καποιο λογο οι ραμ τρεχουν στα 2400 και εκανα το xmp profile και απλα τις πηγα στο 2667. δεν ξερω γιατι δεν τρεξαν κατευθειαν στα 2900+ αλλα αυτο δεν ειναι το θεμα μου. το θεμα μ ειναι οτι ενω τρεχει ολο το πσ πολυ καλα και browser και ολα εχω κατεβασει το λολ το οποιο ειναι πολυ ελαφρυ παιχνιδι αλλα εχω μονο γυρω στα 20-30 fps με low-medium settings. (αλλαξα τα σεττινγκσ πολλες φορες αλλα δεν εχει μεγαλη διαφορα). ενω θα επρεπε να εχω 130+ fps οπως σε βιντεο που εχω δει. να πω οτι η οθονη μ ειναι παλια (1024χ700) που δεν νομιζω να εχει σημασια και πως εχω δωσει και 2gb ραμ στα γραφικα που επισης δεν αλλαζει κατι. γιατι εχω τοσα λιγα fps???

3 Απαντήσεις

Γιώργος Λάνδρου Staff απάντησε πριν 5 έτη

Καλησπέρα Νίκο, πολύ πιθανό το 3000 να πιάνεται μόνο σε Over Clock. Κάνε ένα έλεγχο για ενημερώσεις του driver για τα γραφικά σου..Γενικά πάντως  να ξέρεις ότι η ανάλυση της οθόνης επηρεάζει τα fps.

Νίκος Καλονικολάου απάντησε πριν 5 έτη

το εφτιαξα το προβλημα. κατεβασα το system and chipset driver απο τη σελιδα της μητρικης (πρπ 2gb, .ζιπ), εκανα εξαγωγη, ανοιξα το μονο .εξε αρχειο π ειχε, ανοιξε ενα προγραμμα της amd, εκανε reboot το πσ (δεν πειραξα κατι στο προγραμμα της amd), ξαναμπηκα λολ και ξεκινησε απο τα 300fps εμεινε στα 200+ και ολα κομπλε. αποτι καταλαβα ενω εχει τα vega 11 γραφικα θελει να τα ενεργοποιησεις πρωτα??? κατι τετοιο συμπερανα εγω τουλαχιστον. οσον αφορα τους υπολοιπους drivers λετε να κατεβασω και τους υπολοιπους? (να ξαναπω πως δεν αλλαξα κατι εγω, οποτε δεν ξερω αν εκανε καποια ενημερωση μονο του. δλδ και να κατεβασω και τους αλλους drivers περα απο την πρωτη φορα π ελπιζω να γινει αυτοματα, μετα δεν θα ξερω να το κανω χειροκινητα αν ετσι πρεπει) Ναι εχω δει το βιντεο "η συνεχης ενημερωση drivers ειναι για ηλιθιους".
Επισης μου προτεινετε καποιο free antivirus ή να κρατησω το προεγκατεστημενο των windows π εχει? Τεινω προς το avast. Ευχαριστω για το χρονο σας. εκπληκτικα και πολυ χρησιμα βιντεο. φοιτητης εφ. πληροφορικης εδω!<3

Γιώργος Λάνδρου Staff απάντησε πριν 5 έτη

Νίκο, το Windows Defender είναι αξιοπρεπέστατο, δεν χρειάζεσαι κάτι άλλο.