Όλες οι Ερωτήσεις στο PCstepsΚατηγορία: Διάφορα2,4GHZ vs 5GHZ συχνοτητα και ταχυτητα
niklas ρώτησε πριν 8 έτη

Καλημέρα πρόσφατα αγόρασα το TP-LINK ARCHER D2 το οποίο είναι dual band .Αυτο που θέλω να ρωτήσω είναι ενώ στα 2,4 GHZ δινει 300mbps ταχυτητα και στα 5ghz δινει 433mbps ούτε κατα διάνοια δέν φτάνω αυτές τις ταχύτητες .Εχω δύο λάπτοπ συνδεμένα στην 2,4ghz και ενα tvbox-android στην 5ghz.Ωστόσο και τα λαπτοπ αλλα και το tvbox οταν βλέπω τις λεπτομέρειες της συνδεσης μου βγάζει ταχυτητα 50-70mbps.Αυτή είναι η ταχύτητα που είχα και πρίν αγοράσω το tp-link με το ΖΤΕ .Είναι φυσιολογικό αυτό ή θα έπρεπε να έχω καλύτερες ταχύτητες ?

3 Απαντήσεις

Υποστήριξη PCsteps (Νίκος) απάντησε πριν 8 έτη

Για να πιάσεις αυτές τις ταχύτητες πρέπει να έχεις και το ανάλογο hardware και στην συγκεκριμένη περίπτωση της κάρτες wifi, που λογικά αυτές που έχεις θα είναι 50-100mbps

niklas απάντησε πριν 8 έτη

Τα δυο λαπτοπ που χρησιμοποιώ ειναι στα 54 mbps .Για να δω τα χαρακτηριστικα της καρτας wifi σε android συσκευη υπάρχει κάποιο προγραμμα ?Επίσης παρατήρησα οτι το δίκτυο των 5ghz δέν το βλέπουν τα λάπτοπ.Είναι επειδή δέν υποστηρίζουν πρωτόκολο 802.11ac ?

Υποστήριξη PCsteps (Νίκος) απάντησε πριν 8 έτη

Δεν γνωρίζω κάποιο δυστυχώς, μπορείς να το καταλάβεις από το speedtest που έχεις κάνει. Πάντως σιγουρέψου ότι δεν είναι οι συσκευές σου b/g/n. Αν είναι και N ρύθμισε τες σε αυτό το το πρωτόκολλο και θα έχεις μεγαλύτερες ταχύτητες.
Σωστά, θα πρέπει να υποστηρίζουν 802.11ac