teo kass ρώτησε πριν 7 έτη

Καλησπέρα σας,

Αγόρασα ένα λάπτοπ με ssd 256 GB και windows 10. Αυτή τη στιγμή έχει δύο partitions ενα C: 223 GB (τα 40GB είναι κατειλημμενα), οπου βρίσκονται τα Windows και ένα D: Recovery 14 GB, οπου βρίσκεται το recovery image. Αρχικά σκέφτομαι το recovery image να το γράψω σε DVD και έπειτα να το διαγράψω απο τον σκληρό, είναι σωστό να το κάνω;

Δεύτερον, θέλω να εγκαταστήσω και τα ubuntu. Πως να χωρίσω τα partitions σε μέγεθος. Θα χρησιμοποι περισσότερο τα Ubuntu και η αλήθεια είναι ότι δεν χρειάζομαι τα Windows αλλά σκέφτομαι οτι μπορεί να τα χρειαστώ κάποια στιγμή. Σκεφτόμουν:

Ε: 40 GB στα ubuntu(σκεφτομαι να εγκαταστήσω εδω matlab mathematica, και τα περισσότερα προγράμματα).

C: 70 GB Windows (για την ώρα μόνο βασικά προγράμματα).

D: 130 GB κοινή μνήμη για αρχεία.

Τι μου προτείνετε;

Ευχαριστώ.

1 Απαντήσεις

Γιώργος Τράντζας Staff απάντησε πριν 7 έτη

Καλησπέρα!!!

Το να γράψεις το recovery image σε DVD είναι πολύ καλή ιδέα, αφού έτσι θα το έχεις ακόμα και αν χαλάσει ο δίσκος.

Τα partition σου είναι χωρισμένα σωστά και δεν θα έχεις κάποιο θέμα. Ανάλογα το είδος των προγραμμάτων και των αρχείων που χρησιμοποιείς, μπορείς να δώσεις και λίγο μεγαλύτερο μέγεθος στο αντίστοιχο partition.