Βασίλης Σαρχοσίδης ρώτησε πριν 8 έτη

Καλησπέρα! Μόλις εγκατέστησα μια 290x lightning! Οι θερμοκρασία (δίχως overclock) ή οτιδήποτε κυμαινόταν στους 37-45 βαθμούς (δίχως να κάνω τίποτα μόνο browsing βίντεο στο youtube και λοιπά) και σε κάποιες φάσεις πάλι χωρίς να κάνω τίποτα ανέβαινε για λίγα δευτερόλεπτα στους 50 βαθμούς! Επειδή δεν μου φάνηκε φυσιολογικό αυτό έψαξα στο google και μου είπανε πως αν ενεργοποιήσω το ln2 bios που έχει η κάρτα δεν θα έχω πρόβλημα και πως αυτό οφείλεται στα κανονικά bios που έχει η κάρτα! Γύρισα λοιπόν τον διακόπτη και απο τότε η κάρτα δεν έχει ξεπεράσει τους 33 βαθμούς (πάλι χωρίς να παίζω όμως κάποιο παιχνίδι!). Η ερώτηση μου είναι η εξής! Τι ακριβώς είναι το ln2 και μπορεί να υπάρξει κάποιο πρόβλημα που το ενεργοποίησα; (καταναλώνει πχ παραπάνω ρεύμα, μειώνει την διάρκεια ζωής της κάρτας ή οτιδήποτε;). Ευχαριστώ!

3 Απαντήσεις

Sakis Kokolas απάντησε πριν 8 έτη

Χωρις να εχω ιδαιτερη γνωση του θεματος μαλλον αυτο ειναι μια επιπροσθετη λειτουργια της καρτας γραφικων για καλυτερα γραφικα, ισως πανω σε καποια παιχνιδια. Μετο να την κλεισεις επεσαν οι θερμοκρασιες της και σιγουρα δεν εχει καποιο θεμα οσον αφορα την διαρκεια ζωης το αντιθετο μαλιστα θα σου βγαλει πιο πολυ καιρο. Ομως και να δουλευει στους 50 βαθμους για λιγο δεν θα ειχες και καποιο θεμα

Βασίλης Σαρχοσίδης απάντησε πριν 8 έτη

Οπότε να το αφήσω στο ln2 το switch μόνιμα άφοβα;;

Sakis Kokolas απάντησε πριν 8 έτη

Προσωπικη μου παντα αποψη ειναι οτι δεν εχεις καποιο θεμα αν το εχεις ετσι. Θα κρατησεις χαμηλα τις θερμοκρασιες