Teo Choul ρώτησε πριν 5 έτη

Είμαι ανάμεσα σε κάποια IPS monitor 24αρια και πιο συγκεκριμένα στα Dell U2417H (1920x1080) και Dell P2418D το οποίο είναι 2Κ. Θα έχω κάποιο πρόβλημα με το 2Κ στο να φορτώνω σελίδες, στο πως χωράνε αυτές και στην κούραση των ματιών; Θα ήταν καλύτερο να πάρω 1080 σε 24inch? Έχετε κάποια άλλη πρόταση;

3 Απαντήσεις

Sotiris One απάντησε πριν 5 έτη

Προσωπικα για 24" θα πηγαινα σε 1080p και θα ανεβαινα σε 1440p στις 27.

Πιθανον να χρειαστεις μεχρι 150% scaling για να μπορεις να διαβαζεις ανετα, αναλογα και ποσο κοντα καθεσαι φυσικα.

Το θεμα ειναι οτι με το scaling χανεις ουσιαστικα τα πλεονεκτηματα του 1440p. Εαν σε μια 24" 1080p δεν εβλεπες pixel τοτε δεν εχει πολυ νοημα να ανεβεις σε αναλυση καθως μετα χρειαζεσαι καλυτερη καρτα γραφικων για π.χ. παιχνιδια κλπ.

Εαν δεν παιζεις παιχνιδια, η τιμη ειναι παρομοια και ποιοτικα οι οθονες ειναι παρομοιες (μην εχει κανενα απαισιο πανελ η 1440p, διαβασε κανενα review), τοτε δε χανεις κατι με το να παρεις την 1440p.

Teo Choul απάντησε πριν 5 έτη

Την θέλω για να την έχω μαζί με το λαπτοπ. Θα έχει θεμα η 2Κ; άρα καλύτερα να πάω στην 1080;

Sotiris One απάντησε πριν 5 έτη

Οπως ειπα: Εαν δεν παιζεις παιχνιδια, η τιμη ειναι παρομοια και ποιοτικα οι οθονες ειναι παρομοιες (μην εχει κανενα απαισιο πανελ η 1440p, διαβασε κανενα review), τοτε δε χανεις κατι με το να παρεις την 1440p.

99% την υποστηριζει το λαπτοπ σου και εαν το γραμματα ή κατι αλλο σου φαινονται μικρα, απλα ανεβασε το scaling: https://www.pcworld.com/article/2953978/use-windows-10s-individual-display-scaling-to-perfect-your-multi-monitor-setup.html