Leonidas Christodoulou ρώτησε πριν 9 έτη

Καλησπερα και παλι Αγγελε.Εκανα το pc format και ενω χρησιμοποιω 2 hard drives δειχνει μονο τον 1.Αμα παω στο disk management δειχνει και τον αλλο οτι λειτουργει κανονικα(healthy,active),καθως και το storage remaining.Καπου διαβασα οτι μπορω να τον επαναφερω για να ξαναγινει accessible και χωρις να χασω τα δεδομενα του κανοντας τον format,γραφωντας την εντολη chkdsk e: /f (οπου e το γραμμα του hard drive) στο command prompt.Ισχυει κατι τετοιο?Αν οχι πως μπορω να τον ξαναεμφανισω στον υπολογιστη μου ΧΩΡΙΣ να χαθουν τα δεδομενα του hard drive?Να σημειωθει οτι ο συγκεκριμενος HDD εχει NTFS file system.Επισης οπως σωστα θα εχεις μαντεψει,ΔΕΝ εχω σε αυτον,προφανως,installed τα windows.

6 Απαντήσεις

Άγγελος Κυρίτσης Staff απάντησε πριν 9 έτη

Καλησπέρα Λεωνίδα.

Συχνά αρκεί στο disk management να κάνεις δεξί κλικ στο δίσκο που δεν εμφανίζεται και να του ορίσεις ένα γράμμα, για να εμφανίζεται κανονικά.

Leonidas Christodoulou απάντησε πριν 9 έτη

Το δοκιμασα αλλα δεν εγινε κατι.Φοβαμαι μην χασω τα δεδομενα του δισκου.

Άγγελος Κυρίτσης Staff απάντησε πριν 9 έτη

Το δίσκο τον εμφανίζει στον υπολογιστή, και δεν ανοίγει, ή δεν τον εμφανίζει καθόλου? Τι μήνυμα σου βγάζει όταν πας να τον ανοίξεις?

Τρέξε πάντως το chkdsk e: /f , είναι ασφαλές.

Leonidas Christodoulou απάντησε πριν 9 έτη

Τον εμφανιζει αν παω απο το disk management.Αν παω να κανω copy paste ενα τραγουδι πχ δεν τοβ εμφανιζει καθολου.

Άγγελος Κυρίτσης Staff απάντησε πριν 9 έτη

Τον έχει με γράμμα δηλαδή στο Disk Management, αλλά στο εικονίδιο υπολογιστής δεν τον δείχνει καθόλου?

Βγάλε μερικές screenshots να δω τι ακριβώς συμβαίνει.

Leonidas Christodoulou απάντησε πριν 9 έτη

Καλησπερα και παλι Αγγελε και συγνωμη που καθυστερησα να απαντησω.Εγιναν καποια windows updates και τωρα μου τον εμφανιζει συνδεδεμενο και λειτουργει κανονικοτατα.Ισως λογω των update δεν τον εμφανιζεται νωριτερα.Παντως τωρα ολα λειτουργουν αψογα!!