Daxter Nator ρώτησε πριν 7 έτη

Καλησπέρα σας επιχείρησα να συνδέσω μια 3η οθόνη στην r9 270x χωρις κάποια επιτυχία. Μετά από πολύ ψάξιμο κατέληξα στο συμπέρασμα, ότι χρειάζομαι να χρησιμοποιήσω το display port για να δουλέψει.

Επειδή ο adaptor, (είτε dvi είτε hdmi μου κανει), που πρέπει να χρησιμοποιήσω, πρέπει να είναι active κι οχι passive, έχετε να προτείνετε κάτι οικονομικό, γιατί τα περισσότερα φτηνά που βρήκα η θα λένε ότι είναι passive η δε θα λένε τίποτα!!!

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας!!!

3 Απαντήσεις

Άγγελος Κυρίτσης Staff απάντησε πριν 7 έτη

Δεν βλέπω κανένα λόγο να μην λειτουργεί ένας τέτοιος αντάπτορας, που στην περιγραφή του προϊόντος αναφέρει αυτό που θέλεις, πηγή DisplayPort σε οθόνη DVI.

Από που συμπέρανες πως χρειάζεσαι active μετατροπέα?

Daxter Nator απάντησε πριν 7 έτη

Από ότι forum βρηκα (πχ tom's hardware), ολοι έγραφαν ότι για να δείχνουν κι οι 3 οθόνες μαζί πρέπει τουλάχιστον 1 να ναι συνδεδεμένη με active display adaptor

Άγγελος Κυρίτσης Staff απάντησε πριν 7 έτη

H AMD λέει πως μπορείς να συνδέσεις τρεις οθόνες με DVI/HDMI, αλλά οι οθόνες στα δύο DVI θα πρέπει να είναι πανομοιότυπες.

http://support.amd.com/en-us/search/faq/170

Μπορείς πάντως να βρεις active αντάπτορα στο Ebay.