Όλες οι Ερωτήσεις στο PCstepsΚατηγορία: Ερωτήσεις3 Οθόνες σε laptop μέσω Displayport
Efthymios Andreou ρώτησε πριν 3 έτη

Φίλοι μου καλησπέρα,
αναρτώ εδώ την ερώτησή μου γιατί όπου αλλού απευθύνθηκα δεν έβγαλα άκρη.
Αγόρασα ένα λάπτοπ τελευταίας γενιάς (Asus Gog strix 17 G733Q, Ryzen 5900HS,32GB ram, RTX 3070 κλπ) στο οποίο θέλω να συνδέσω 3 οθόνες(4K, 60Hz), έψαξα τη κάρτα μου και τις σηκώνει κανονικά. Το θέμα είναι ότι αγόρασα αυτό το Hub ( https://www.pcsteps.gr/6q41uaw ) για να τις δουλέψω αλλά δεν δουλεύει σωστά το σύστημα, έκανα μέχρι και φορμάτ στον υπολογιστή μήπως φταίει η αρχική εγκατάσταση των windows, έβαλα τους τελευταίους drivers της κάρτας αλλά συνεχίζει να μη δουλεύει σωστά, και σας αναλύω παρακάτω τι εννοώ δε δουλεύει σωστά:

    1. Όταν έχω κουμπωμένες τις οθόνες στο λάπτοπ και το ανοίξω συνήθως κάποια οθόνη δεν θα ανοίξει ή δε θα ανοίξει καμία ή θα ανοίξουν σε mirror mode ενώ εγώ τις έχω ρυθμίσει σε επέκταση επιφάνειας εργασίας.
    1. Αν ανοίξω το λάπτοπ χωρίς να τις έχω συνδέσει, κάνει κανονικά την εκκίνηση και μόλις φορτώσει τα windows κουμπώνω τις οθόνες και σχεδόν πάντα όλα λειτουργούν κανονικά, ή αν όχι βγάζω και ξαναβάζω το usb c μερικές φορές μέχρι να δουλέψουν.
    1. Κάποιες από τις φορές που βάζω βγάζω τις οθόνες τελικά το λαπτοπ μου βγάζει μπλε οθόνη με σφάλμα "nvlddmkm.sys" που είναι της κάρτας γραφικών(εξού και ο λόγος του φορμάτ), να σημειώσω πως έκανα ακριβώς τις ίδιες δοκιμές και με άλλο λάπτοπ με ίδια χαρακτηριστικά και έκανε ακριβώς το ίδιο πράγμα που σημαίνει ότι δεν φταίει η GPU.
    1. Και καταλήγω στο συμπέρασμα ότι μάλλον είναι κάποια ασυμβατότητα hardware ή ελλαττωματικού Hub πράγμα που όμως δε μπορώ να επιβεβαιώσω και καταλήγω με το ερώτημά μου

Ξέρει κανείς κάποιο τέτοιο Hub που να κάνει σίγουρα τη δουλειά..?
Ξέρει κανείς τι μπορεί να φταίει ..?και πως μπορεί να διορθωθεί...?
Ξέρει κάποιος κάποιον ειδικό (μαγαζί, τεχνικό κλπ) που να μπορεί να μου το λύσει..?
Παιδιά ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις και συγνώμη για το μακροσκελές κείμενο αλλά ήθελα να περιγράψω όσο το δυνατόν καλύτερα το πρόβλημα που αντιμετωπίζω ...
Ευχαριστώ και πάλι....

5 Απαντήσεις

Γιώργος Τράντζας Staff απάντησε πριν 3 έτη

Καλησπέρα Ευθύμη

Το πιο πιθανό είναι πως υπάρχει κάποιο πρόβλημα στο hub, καθώς σύμφωνα με τα χαρακτηριστικά του δεν έπρεπε να αντιμετωπίζεις πρόβλημα.

Τι γίνεται αν συνδέσεις μόνο μία οθόνη πάνω στο hub; Έχεις τη δυνατότητα να δοκιμάσεις οθόνες χαμηλότερης ανάλυησης;

Efthymios Andreou απάντησε πριν 3 έτη

Μπορώ να ρυθμίσω τις οθόνες σε χαμηλότερη ανάλυση και λιγότερα HZ από τη GPU αλλά τις αγόρασα για να κάνω το συγκεκριμένο setup με το συγκεκριμένο λάπτοπ, κρίμα δεν είναι να μην τις χρησιμοποιώ στο μάξιμουμ..? θα μπορούσα να πάρω πιο οικονομικές αν ήταν έτσι...
Έχεις στο μυαλό σου κάποιο hub που να μπορεί να δουλέψει σίγουρα σωστά...? μίλησα με τη Cable Matters και τους περιέγραψα λεπτομερώς τι συμβαίνει και μου είπαν ότι μάλλον πρόκειται για ελλαττωματικό προϊόν, τους ρώτησα "αυστηρά" να μου απαντήσουν με υπευθυνότητα εφόσον το αντικαταστήσω με ένα καινούριο ίδιο hub αν σίγουρα θα δουλέψει γιατί πρόκειται για επαγγελματική χρήση και δεν έχω χρόνο για χάσιμο να επιστρέφω προϊόντα στο AMAZON και να περιμένω να μου επιστραφούν τα χρήματα και μου απάντησαν "Our USB C MST Hub should function perfectly with your setup.We recommend that you exchange it for a new one directly through Amazon". Στη πραγματικότητα όμως φοβάμαι να παραγγείλω πάλι το ίδιο, γι αυτο και ψάχνω κάτι δοκιμασμένο. Έχετε λοιπόν κάτι να μου προτείνετε σαν λύση..? Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Γιώργος Τράντζας Staff απάντησε πριν 3 έτη

Δεν το λέω να το αφήσεις μόνιμα. Πρέπει να κάνουμε δοκιμές για να εντοπίσουμε από που ακριβώς προέρχεται το πρόβλημα.

Όσο αφορά την αγορά διαφορετικού hub, θεωρητικά οποιοδήποτε αναφέρει πως είναι συμβατό, θα είναι. Δεν έχουμε κάποιο δοκιμασμένο προϊόν. Η μόνη λύση που έχω δοκιμάσει προσωπικά είναι τα docking station της Dell, αλλά εκεί το κόστος ξεφεύγει.

Efthymios Andreou απάντησε πριν 3 έτη

Μπορείς να μου στείλεις ένα link να το δω..? μπορεί να αξίζει το κόπο... αν είναι σίγουρο ότι θα δουλέψει και μου δίνει και μερικές θύρες ακόμα γιατί όχι..? έτσι κι αλλιώς έψαχνα και ένα hubακι για περισσότερες θύρες usb οπότε μπορεί και να είναι η καλύτερη λύση...

Γιώργος Τράντζας Staff απάντησε πριν 3 έτη

Έριξα μια ματιά σε όλα τα διαθέσιμα docking stations της Dell και δυστυχώς δεν βρήκα κάποιο με 3 θύρες DP που να υποστηρίζουν και οι 4 ταυτόχρονα 4K.

Θα μπορούσες να ρίξεις μια ματιά σε αυτό το WJESOG|. Σύμφωνα με τα χαρακτηριστικά του πρέπει να δουλέψει.