xristos pougatsias ρώτησε πριν 5 έτη

Καλησπέρα έχω 2 ram 4gb 3000mhz με έναν R3 2200g χωρίς κάρτα γραφικών και θέλω να βάλω ακόμα ένα stick διαφορετική ram 4gb 3000mhz θα έχω κάποιο πρόβλημα? Η μητρική μου είναι μια asrock 450m pro 4. O λόγος που θέλω να να βάλω ακόμα μια ram είναι ο,τι στο sniper ghost warrior 3 μετά το tutorial πέφτουν πολύ τα fps.

8 Απαντήσεις

Γιώργος Τράντζας Staff απάντησε πριν 5 έτη

Καλησπέρα Χρήστο,
Στις περισσότερες μητρικές μπορείς να προσθέσεις 3 stick χωρίς να προκληθεί πρόβλημα στη λειτουργία του dual channel. Δεν βρίσκω λόγο να αντιμετωπίσεις εσύ κάποιο πρόβλημα.

xristos pougatsias απάντησε πριν 5 έτη

Ευχαριστώ!!

xristos pougatsias απάντησε πριν 5 έτη

Ακόμα και αν βάλω 8gb ram δεν θα έχω πρόβλημα?

Γιώργος Τράντζας Staff απάντησε πριν 5 έτη

Έριξα μία καλύτερη ματιά στο manual της μητρική σου και τελικά δεν θα λειτουργήσει το dual channel με 3 αρθρώματα μνήμης. Καλύτερα να επιλέξεις κάποιο kit για σίγουρη συμβατότητα.

xristos pougatsias απάντησε πριν 5 έτη

Έχω kit με 2 ram σε dual channel απλά θέλω να προσθέσω ακόμα μια ram.

Γιώργος Τράντζας Staff απάντησε πριν 5 έτη

Σε αυτό απαντάω κι εγώ. Αν προσθέσεις τρίτο stick στη μητρική σου, τα άλλα δύο stick δεν θα λειτουργήσουν σε dual channel.
Οπότε οι επιλογές σου είναι 2. Είτε προσθέτει ένα τρίτο stick και χάνεις το dual channel, είτε αγοράζεις ένα νέο kit στη συνολική χωρητικότητα που θες.

xristos pougatsias απάντησε πριν 5 έτη

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου. Αν βάλω 3 stick ram Πόσο μεγάλη είναι η διαφορά ταχύτητας χωρίς το dual Chanel? Και θα μπορούσα ενώ έχω 2χ4 να βάλω ακόμα ενα 8gb?

Γιώργος Τράντζας Staff απάντησε πριν 5 έτη

Το Dual Channel μπορεί να σου προσφέρει ως και 15-20% καλύτερες επιδόσεις στις μνήμες. Μπορείς να βάλεις 2*4GB + 1*8GB, αλλά θα χάσεις το Dual Channel.