Allobious ρώτησε πριν 2 έτη

Καλησπέρα σας,
ένας γνωστός μου που ασχολείται με 3D animation έχει εναν 3900Χ στο build του που τον ψύχει μια Be Quiet Pure Loop 360.
Τον έχει εδώ και ενα χρονό και τον χρησιμοποιεί με τις stock ρυθμίσεις του (ούτε PBO). Θέλει να πάει σε εναν 5950x καθώς θα επωφεληθεί απο το καλύτερο single core αλλά και απο τους 4 extra πυρήνες.
Ποια θα ήταν καλή τιμή να τον πουλήσει, δεδομένης της χρήσης που έχει υποστεί ;
(Τυπικά βρισκόταν μεταξύ 85-75 βαθμών στα multicore loads και μπορεί να κρατούσαν μισή μέρα,  2-3 φορές την εβδομάδα. Κατά τα άλλα, ελαφρύ gaming και video renders ήταν η καθημερινή χρήση. Επίσης δεν το κλείνει σχεδον ποτέ)

1 Απαντήσεις

Γιώργος Τράντζας Staff απάντησε πριν 2 έτη

Καλημέρα φίλε μου
Η καλύτερη λύση είναι να δει τη μέση τιμή που έχουν παρόμοιοι επεξεργαστές στο site αγγελιών που θα χρησιμοποιήσει και να βάλει μια παρόμοια. Δυστυχώς, δεν παρακολοθούμε την αγορά μεταχειρισμένων.