Aggelos Apostolidhs ρώτησε πριν 9 έτη

3d ταινιες σε pc γινεται και αν ναι πως....ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ εκ των προτερων

2 Απαντήσεις

Κωνσταντίνος Παρτάλας απάντησε πριν 9 έτη

Υπάρχουν διάφορες τεχνολογίες που σου επιτρέπουν να δεις 3D. Δύο είναι οι ποιο προσιτές.

Η μία είναι η RealD όπου χρειάζεσαι ειδική οθόνη για να μπορέσεις να δεις 3D. Οι νέες τηλεοράσεις 3D έχουν αυτή την τεχνολογία και έχει πολύ καλή εικόνα αλλά όπως πάντα χάνει σε χρώμα. Επίσης όλοι οι κινηματογράφοι στην Ελλάδα χρησιμοποιούν αυτή την τεχνολογία.
http://media.corporate-ir.net/media_files/IROL/19/196520/RealD_CE5_RealD3D_1.jpg

Η άλλη δεν έχει κάποια συγκεκριμένη ονομασία απλά επειδή ήταν η πρώτη απόπειρα ονομάστηκε σκέτο 3D. Είναι η πιο παλιά τεχνική στην οποία φοράς γυαλιά όπου το ένα γυαλί είναι κόκκινο και το άλλο μπλε έτσι όταν βλέπεις μία ταινία το μάτι ξεγελιέται (αλληθωρίζει) και βλέπεις βάθος. Μπορείς να δεις σε οποιαδήποτε τηλεόραση με αυτό το είδος και το μόνο που χρειάζεσαι είναι να αγοράσεις αυτά τα γυαλιά ή να τα φτιάξεις μόνος σου.
http://farm6.staticflickr.com/5324/6904266048_e9487f9591_b.jpg

Φυσικά και στις δύο περιπτώσεις θα πρέπει να αγοράσεις τις ταινίες για την ανάλογη τεχνολογία δεν μπορείς να δεις την οποιαδήποτε συμβατική ταινία χωρίς αυτή να έχει αυτή την ιδιότητα.

Τέλος να πω ότι υπάρχει και η IMAX τεχνολογία η οποία είναι πολύ καλύτερη από όλες αλλά δυστυχώς είναι πανάκριβη φανταστείτε ότι όλη η Ευρώπη έχει μετρημένες στα δάχτυλα τέτοιες κινηματογραφικές αίθουσες,

Άγγελος Κυρίτσης Staff απάντησε πριν 9 έτη

Αυτό που παρέλειψε ο Κωνσταντίνος στην πλήρη κατά τ' άλλα απάντησή του είναι πως υπάρχουν και 3D monitor για PC, καθώς και ειδικοί drivers της Nvidia και της AMD, οι οποίοι λογικά προϋποθέτουν και συγκεκριμένες κάρτες γραφικών για να δεις 3D ταινίες στο PC.

Με άλλα λόγια, αν δεν έχεις εξοπλισμό που να υποστηρίζει 3D, σε ένα απλό PC δεν θα μπορείς να δεις.