Όλες οι Ερωτήσεις στο PCstepsΚατηγορία: Windows3dmark 11 benchmark score/vsync/gpu question
Stavros Mast ρώτησε πριν 9 έτη

Γεια σας εχω δοκιμασει να τρεξω το 3dmark firestrike 1.1. Και εβγαλα score 6700 (περιπου).
Πιστευετε οτι αυτο το score που εβγαλε το συστημα μου ειναι αρκετα καλο η χαμηλο? Ποιοι τροποι υπαρχουν για να το αυξησω?  (εκτοσ απο oc)
Επισης εχω ενα αλλο προβλημα στο gta v με v sync στα 60fps  μερικες φορες εχω fps drop π.χ σε πολυ γρασιδι η σε μεγαλες mission και αν το εχω στο off εχω πανω απο 60fps και εχει screen tearing και stuttering. Δεν μπορω να παω σε 144hz monitor τωρα καποια λυση?  Επισης αν λεμε τωρα αν επαιρνα 4K monitor και το εβαζα σε 1080p (μεχρι να αλλαξω καρτα η sli) θα φαινοταν χειροτερα απο ενα monitor που εχει σαν max resolution 1080p?
Επισης θα. Ηταν OK για 60fps SLI GTX 960 η μια 980Ti?

Specs:
Nvidia gtx 960 palit super jetsream 2gb
Intel i5 4460 hyper 212 evo cooler
Corsair vs650 trofodotiko
Mobo asrock z97 anniversary
Hdd WD 1000gb
Corsair vengeance pro 2x4gb 2400mhz ram

3 Απαντήσεις

Άγγελος Κυρίτσης Staff απάντησε πριν 9 έτη

Σταύρο, μην ασχολείσαι με benchmarks, δεν αξίζουν τον κόπο.

Παίξε με τις ρυθμίσεις των γραφικών για να μειώσεις το FPS drop με Vsync.

4Κ monitor με ανάλυση 1920x1080 θα φαίνεται άθλια. Και δεν υπάρχει καμία περίπτωση να έχεις 60FPS σε 4k με 960 σε SLI. Η 980ti πιθανώς να το καταφέρει.

Stavros Mast απάντησε πριν 9 έτη

Τι εννοεις 4K 1920x1080?
Εννουσα monitor 4K=3840x2160
Εχω δει την ο
960sli  να φθανει αποδοση της 980 (οχι της ti)
Ποια καρτα (εκτος απο titan) αντεχει gta v 60fps ulta settings 4k triple monitor?

Άγγελος Κυρίτσης Staff απάντησε πριν 9 έτη

Τι εννοώ, βρε Σταύρο? Εσύ δεν είπες να πάρεις 4K monitor και να το έχεις σε 1080p μέχρι να αλλάξεις κάρτα? Η ποιότητα θα είναι άθλια στο 1920x1080.

Ναι, η 960SLI είναι περίπου στα επίπεδα της 980. Ούτε η 980 δεν είναι αρκετή για 60FPS σε 4K με φουλ γραφικά. Ζήτημα αν θα πιάνει 25-30.

Για triple monitor 4k λογικά θα αρκούν 2 980ti σε SLI.