Alexandros-Athanasios Santorinaios ρώτησε πριν 2 έτη

Καλησπέρα, έχω ένα x96 x4 TV box στο οποίο στο kodi έχω βάλει το Seren addon και το Greek Subs. Αυτό το "πρόβλημα" που ήθελα να αναφέρω (δεν ξέρω αν είναι ακριβώς πρόβλημα) είναι ότι όταν κάνω αναπαραγωγή 4Κ πηγής σε ταινία ή σειρά η φωτεινότητα είναι πολύ σκοτεινή λες και έχει μειωθεί από το 100 στο 20-30 τοις εκατό. Αυτό το κάνει μόνο στην αναπαραγωγή 4Κ πηγών. Στις 1080 είναι μια χαρά η αναπαραγωγή με τη φωτεινότητα. Σε αυτό φταίει το tv box?

9 Απαντήσεις

Γιώργος Λάνδρου Staff απάντησε πριν 2 έτη

Καλησπέρα Αλέξανδρε, δοκίμασε να κάνεις αναπαραγωγή 4Κ περιεχομένου εκτός kodi για να βεβαιωθούμε τι φταίει..

Alexandros-Athanasios Santorinaios απάντησε πριν 2 έτη

Πως μπορώ να το δω αυτό εκτός Kodi? Γιατί στο συγκεκριμένο box ενώ έχει και Netflix και YouTube αν δεν κάνω λάθος έχει ανώτατο όριο στην ποιότητα.

Γιώργος Λάνδρου Staff απάντησε πριν 2 έτη

Θα πρέπει να βρεις ένα αρχείο με περιεχόμενο 4K και να δοκιμάσεις να το αναπαράγεις από κάποιο media player του box.

Alexandros-Athanasios Santorinaios απάντησε πριν 2 έτη

Δοκίμασα σε Stremio 4Κ ανάλυση και πηγή από torrentio με real debrid και ήταν και εκεί πολύ σκοτεινή η φωτεινότητα.

Alexandros-Athanasios Santorinaios απάντησε πριν 2 έτη

Ενώ σε 1080 που είδα ήταν πολύ πιο φωτεινή η εικόνα. Όπως πρέπει να είναι κανονικά.

Γιώργος Λάνδρου Staff απάντησε πριν 2 έτη

Άρα φαίνεται να είναι θέμα του BOX, πολύ πιθανό για να υποστηρίξει την 4Κ ανάλυση κάνει "εκπτώσεις" έτσι ώστε να μπορέσει να παίξει το περιεχόμενο..

Alexandros-Athanasios Santorinaios απάντησε πριν 2 έτη

Υπάρχει περίπτωση να υπάρχει ρύθμιση που να το αλλάζει αυτό?

Γιώργος Λάνδρου Staff απάντησε πριν 2 έτη

Μπες στις ρυθμίσεις οθόνης του BOX και έλεγξε εάν είναι στη σωστή ανάλυση, επίσης υποθέτω ότι και η οθόνη σου είναι 4Κ. Δυστυχώς δεν έχω κάτι άλλο να προτείνω..

Alexandros-Athanasios Santorinaios απάντησε πριν 2 έτη

Ναι η τηλεόραση είναι 4K Samsung. Θα το κοιτάξω και εκεί. Ευχαριστώ πολύ