BAD AZZOR ρώτησε πριν 6 έτη

Θα ηθελα να κανω μια αγορα με 400ε υπολιστη ισως και λιγο περισσοτερα..Το ξερω πως εχετε κανει ενα αρθρο για αυτο το οποιο διαβασα αλλα εχω καποιες αποριες για κατι καινουργιο:
Ωραια, θελω να μου πειτε τι ειναι πιο vfm και καλυτερο αντικειμενικα (σε ενα build με αυτα τα αντικειμενα,Δηλαδη,αριστερα ειναι ενα build ενω δεξια ειναι ενα αλλο...Και την "καθετως" στην 1050 με την 1030 την εβαλα γιατι θελω να μου πειτε αν ακομα και με την 1030 θα ηταν πιο vfm και καλυτερο αντικειμενικα απο το ryzen build)
CPU: RYZEN 3 2200G/VEGA 8--------VS---------CPU:INTEL CELERON G4900                  GPU:[Για μελλοντικη αναβαθμιση-------VS-----------GPU:GTX 1050/GT 1030                        MOBO: GA AB350M----------VS-------MOBO:GA B250M-DS3H
RAM,HDD,PSU,CASE (SAME)       (SAME)RAM,HDD,PSU,CASE

1 Απαντήσεις

Άγγελος Κυρίτσης Staff απάντησε πριν 6 έτη

Καλησπέρα φίλε μου,
Ο Ryzen 3 είναι σαφώς καλύτερος επεξεργαστής, όμως τα ενσωματωμένα γραφικά σε κανένα επίπεδο δεν συγκρίνονται με μια ξεχωριστή κάρτα γραφικών όπως η GTX 1050. Η GT 1030 είναι άχρηστη για gaming, οπότε αν αυτό σε ενδιαφέρει, μην τη σκέφτεσαι καν.
Με τα γραφικά του Ryzen θα πρέπει να περιοριστείς σε σημαντικά λιγότερα από 60FPS και με τις ρυθμίσεις χαμηλά στα περισσότερα απαιτητικά παιχνίδια.
Αν σκοπεύεις να πάρεις κάρτα γραφικών σε 2-3 μήνες είναι εντάξει, αλλά αν η μελλοντική αναβάθμιση που αναφέρεις θα γίνει μετά από χρόνια, είναι εντελώς ανεπαρκής, ο G4900 με την GTX 1050 είναι καλύτερη επιλογή από κάθε άποψη.